bugün

ooo gençler gene günümüz kriterleri geçmişi yargılamaya başlamışız. iyi mi böyle.
biri de çıkmış tek tek katliamları saymış. ulan geçmişinde kan olmayan devlet ya küçük devlettir ya da en fazla 50 yıllık devlettir. bakın ben bu tipleri biliyorum. gidiyorlar aykırı bir kitap okuyorlar "vaaay böyle miymiş gidip sözlüğe kusayım" diye kendilerini buraya atıyorlar.

gelelim diğer meseleye. osmanlı emperyal bir devlet mi? günümüz anlamıyla hayır ve asla. eğer osmanlı günümüz anlamıyla emperyal olsaydı ispanyollar ve portekizlerin güney amerikada ingilizlerin kuzey amerikada yaptığı gibi azınlıkların kökünü kazırdı. günümüz anlamıyla emperyalizm sanayi inkilabının ve sömürgeciliğin doğurduğu bir kavramdır. osmanlı ne sanayileşmiş bir toplumdu ne de sömürgeciydi.
tartışmalı bir konu . ancak .....
* osmanlıda kapital yok , sermaye yok .
* kapitalist yok , burjuva yok .
* fabrika yok , plantasyon yok . tabii işçi de yok ....

kölelik , devşirme meselesi gayet küçük çapta ve
osmanlıda devşirmeler sadrazam olabiliyor , vezir olabiliyor .
hanedana damat olabiliyor ....
--spoiler--
ooo gençler gene günümüz kriterleri geçmişi yargılamaya başlamışız. iyi mi böyle.
biri de çıkmış tek tek katliamları saymış. ulan geçmişinde kan olmayan devlet ya küçük devlettir ya da en fazla 50 yıllık devlettir. bakın ben bu tipleri biliyorum. gidiyorlar aykırı bir kitap okuyorlar "vaaay böyle miymiş gidip sözlüğe kusayım" diye kendilerini buraya atıyorlar.
--spoiler--

Bugün ispanya da Portekiz de ingiltere'de geçmişte yaptıkları katliamlar için özür dilerler peki biz ? Aksine bunu dönemin şartları diye meşrulaştırmaya çalışırız.
--spoiler--
o zaman batı devletleri ne oluyor bütün afrika'yı, orta doğu'yu işgal edip birbirine düşüyorlar senelerdir.
--spoiler--

Bak güzel kardeşim kimse batıyı savunmuyor ama batıda sömürge döneminde, orta Doğu'da yapılan katliamlar için özür dileniyor hatalar kabul ediliyor peki bizde bu kabul edildi mi ?