bugün

kim ne derse desin kötü bir davranıştır. çünkü bu din ve inançla ilgili bir tutum değildir, kişiye saygı duymaktır. karşılıklı bakış açıları geliştirmek için önemlidir. çünkü başka bir zaman o kişi de senin görüşlerine saygı duymacaktır. bu yüzden kişi inanç bağlamında ben inanmıyorum dini sevmiyorum diyebilir. fakat oruçlunun yanında yiyip içmenin inançla ilgisi bulunmamakta olup tamamen saygı kavramıyla ilgili bir tutumdur.
sabır sınayıcıdır.
kendi bilir usta bizi ilgilendirmez diyeceğim durumdur.
yiyip içenlerin ortasında oruçlu olan kişiler de olabilir.. tek taraflı bakmamak gerek olaya..
saygısız bir insandır. o kişiler oruçlu değil de aç ve fakir insanlar olsaydı* böyle bir hareketi yapar mıydı acaba?
*** bunun yobazlıkla falan alakası olduğunu savunanların örümcekliğine sayıyorum eksilerini. normal şartlarda aç susuz insanların yanında yiyip içmek insan onuruna yakışır bir hareketse eğer, tamam haklısınız. iradeli yada irade dışı, insanlar aç mı, aç. ozaman saygı duyacak karşı taraf. günün birinde başka bir konuda ona da duymazlar aynı saygıyı.
ayıptır, yazıktır,günahtır, ramazanda sultanahmaete gelen turistler bile öğrenmişlerdir, yapmamaktadırlar...
oruçlu olan insana sevap kazandıran, irade güçlendiren insandır.
Orucu tutanın hakkıyla sevabını alabilmesi için oruç tutmayan kişilerce iradesinin ölçülmesinde kullanılan bir tür sınama yöntemidir.
karnı acıkmıştır.
Gayet haklidir, hakkidir.

Sayet sana oruc tutman soylenmisse tut, bu bir irade meselesidir. Hangisi daha degerli, kimsenin yemek yemedigi ortamda yemek yememk mi, herkesin yedigi ortamda yememek mi?

Aksine tesekkur edilesi insandir...

Bu basit mantigi da kuramayan yobazlarin pencesinde kurtulasi zor olan insandir...
etik olarak yapmaması gereken bir şeyi yapan insandır.
özgür iradesini kullanan kişidir. istediğini yapar. oruçlu kişiler mutfakta yemek olduğunu bilmiyor mu sanki.onu düşünüp de kötü hissedebilir gayet... irade, nefis meselesidir. *
herkesin orucu kendine de..ama insan yine de oruç olmadığında bile etrafındakiler canı çeker diye ikramda bulnuyor ki ramazan da olacak iş değil,günah şöyle dursun görgü kuralı ihlali ya..toplumdan dışlarım ben onu. zavallı insan.tutmazsan tutma ama ayıp dedim ya, ayıp ayıp cık cık..!