bugün

oruç ibadeti halindeyken oruçlu kimsenin karşısına geçip şapır şupur yemek yiyen, yüzüne sigara dumanı üfleyen, buz gibi suyu lıkırdatan ve benzer çeşitli saygısızlıklar yaparak tahrik eden insanın dayağı hakettiği gerçeğidir.

bir örnek; namaz da ibadettir ve camide imamın karşısına geçip nanik nanik yaparsan tüm cemaat ağzına zıçar. hah, oruçlu insanın karşısında şapır şupur yemek yiyip, dışı buğulanmış soğuk suyu güpür güpür içmek de aynı etkiyi yaratır ve ilgilinin ağzının orta yerine zıçılır.
yanlış tespittir.

kimse kimseye dövemez ayrıca,

orucu benim için mi tutuyorsun yarağamm sorusu ile karşı karşıya kalabilir.
var say ki ben patates dinindenim. dinime göre her gün bir saat tek ayak üstünde durmam, yürüyeceksem de tek ayak üstünde sekerek yürümem gerekiyor.

acele işim var tek ayak üstünde seke seke yol alıyorum. bir de ne göreyim? bazı zındıklar hiç utanmadan, sıkılmadan iki ayakla yürüyerek yanımdan tırıs geçiyor!...

tabi fena halde irrite oluyorum. odunu kaptığım gibi veryansın dalıyorum mendeburlara... hayır, benim dinime inanmak zorunda değilsin ama insan saygı göstermeli değil mi? iki ayakla yol alan zındıklara baktıkça canım çekiyor... daha da kötüsü kendimi enayi gibi hissediyorum.

ey müslüman sorarım sana: haksız mıyım?

not: kimi zındıklar "senin imanın zayıf. ibadetini benim için mi yapıyorsun ki benim ne yaptığım seni ilgilendiriyor?" diyebilir elbette. ulu patates topunun belasını versin!...
aramızdaki sığır dini mensuplarını da göstermiştir.

tek ayağıyla sekmesi gerekiyormuş da, iki ayak yürüyenlere gıcıkmış da.

bahaneni zikeyim emi.
allahının aşkına muhammedinin lütfuna ibadet edeceksin, iradeni frenleyip imanını tazeleyeceksin; allahın da bunu ister bunu bekler muhammed zaten allahın ağzından anlatmış iki dakika adam olucaksınız 1 ay kadar diye. dinin peygamberinin son günleri bize dinin bugününün inananını anlatır. ben-i kureyza'yı kesenlerin çoluk çocuk kanına girenlerin son durduğu yer "karşımda yemek yersen dayağı hakedersin" olur elbette ama allahın ağzından muhammedin şart koştuğu bu güzelim iabedt için bu kadar hayvanlaşan vahşiye de "çok acıktıysan sikimi ye" denilir geçilir.
Oruclu insan tahriklere kapilmaz, sabirli olur.
Oruç dondurmayı yalamamak kadar nefsine de sahip çıkmaktır. Tutuyorsun bari ne tuttuğunu bil.
bazılarının namazlarında kafirun okumadığını, okuyorsa da ne dediğini bilmediğini göstermesine vesile olan boktan fikirdir.

sen önce dinine, ibadetine kendin saygı göster, ondan sonra başkalarının senin ibadetine saygı duymalarını bekle a sığır...

asıl mesele ramazan ayında trafik kazalarının artması. hele ki iftar saatinde kudurmuş gibi araba sürüyorlar. neymiş? bütün güç aç kalmış, pek bir acelesi var hıyarın... sen kendi ibadetini bile kul hakkına girerek mahvedecek azıtıyorsan, nefsine hakim olamıyorsan başkası neden saygı duysun?
oruçlu insanında tahrik olması ayrı bir ironidir sanırım.
bunu diyen insanlar oruç tutmayan insanlara da bir şey deme hakkına sahip değildir. herkes akıllı olsun.
Burda dayağı hak eden yemek yiyen deil yemeği bilerekten oruçlunun gözüne sokandır.
(bkz: Savaş mı istiyon kamoon)
(bkz: ramazanda sokakta yeyip içeni okşuyoruz kampanyası)
Oruç sadece aç kalmak değil tahriklere de sabretmektir saçmalamayın.
böyle bir durumda dövmeye kalkılan şahıs kendini müdafaa edebilir ve oruçlu saldırganı öldürse bile ceza almaz.
ibadet halindeki insanı taciz edenin cezalandırılması gerekliliğidir.