bugün

günümüzde daha sıcak bir şekilde hissedilen gereksizliktir. milyarlarca insana göre yaklaşan, "mübarek ramazan ayı, 11 ayın sultanı" bu gereksizliği bizlere gösterecektir. neymiş? islamın 5 şartından biriymiş. Farzmış. Soruyorum, 5 şartını yerine harfiyen getiren kaç insan vardır şu coğrafyada? bayağı bir savunma şekli, "günahı bana lan sanane?" diyecekler önce şuradaki şişme havuza girip oynasınlar. bir şeyler anlatıcam.

Cumadan cumaya namaz kılan insan, kandilden kandile mesaj atan insan varken oruç kavramını da yozlaştırmadık mı? pardon yozlaştırmadınız mı?

şöyle, orucundan doalyı zamanın çabuk geçmesi için uyumamış insan olan veya uyumayan kaç kişi var ulan burda? bir parmak kaldırsanıza.

Diyorum ya dini insanlar şekillendiriyorlar kendi ellerinde, meşrulaştırıyorlar işlerine gelmeyen zorlukları. her şeyin bir usulü var. namaz mı? "cuma'dan cuma'ya kılarız. Cuma'nın sevabı daha çok"

Oruç mu? "uyuyarak geçiririz ne olucak ya"

söylenenlere göre senin peygamberin senin inandığın dini yayabilmek için aç kalmış, susuz kalmış, bu zorlukları atlatmıştır. sizler tarafından bu yapılan hareketler peygambere hakaret, haksızlık değil mi? bakın uyarıyorum ben. yine iyi ben oldum.

iyi niyeti bir kenara bırakıyoruz artık, inananlar islamın zorlarına gelen kısımlarını meşrulaştırdığı gibi oruçta bu meşrulaştırma sisteminden nasibini almıştır. gereklilikleri kuralına göre yaşayamıyorsan bu orucun hiç kimseye faydası yok. faydası olmadığı için de gereksiz.

bu gereksizliğin mimarı kaynak olarak götümüz değil, oruç tutan kolpa meşrulaştırıcılardır.
bu cümledeki mantık sabri kötü futbol oynuyor diye, türkiye'de futbol gereksizdir demekle aynı, bu tespite varmak için kaç tane oruçlu gördün, kaçıyla iftar yaptın ve oruçla ilgili hiç kitap okudun mu ? diye sorarlar adama...*.
(bkz: yaşamanın gereksizliği)
(bkz: kafirun suresi)
beyaz müslüman için gereksiz olarak görülebilen ama müslüman bir insan için gerekli olan eylemdir.
inanan inancını yaşar, inanmayan yoluna bakar. belki senin için gereksizir, belki benim için vazgeçilmezdir.
(bkz: her koyun kendi bacağından asılır)
oruç bir ibadet de olsa vücut için önemi büyük oldugunda gereksiz görülmesinin saçma oldugu bir gerçektir.
oruç tutmanın amacı yoksullarla empati kurmak ise öğrenciler için oruç tutmak gereksizdir. zaten sefil durumdayız. hele ikinci öğretimler... onlar bundan sonra doğal oruçlu gezecekler.
tartışması bile yapılmaması gereken şeyleri konu edip populer olma durumu. arkadaşım sen nasıl büyüdün bilinmez ama girme böyle konulara, bunun bir de diğer tarafı var.
"zaten açım bide oruç mu tutucam sikeyim fakirleri" mantığı ile olaya yaklaşıp oruç tutmayı gereksiz bulan nankör dingillerin düşüncesi.
ramazanın yaklaşmasıyla, kendilerini oruç tutmayacağı için rahatsız hissedecek bazı vatandaşların şimdiden, kapıldığı telaştan kaynaklanan gereksizliktir.

ama ama sakin ol arkadaşım, kimse sana zorla oruç tut demiyor, yalnız sana söylenen bir şey var;
oruç tutan insanı rahat bırak, din üzerinden prim yapmayı bırak!
gerekliliğine inanan insanlar için saygısız bir yaklaşımdır. gerçek ateistler, başkalarının kutsallarına böyle yaklaşmazlar.
Şimdi efenim Elhamdulillah Müslüman olmaya çalışan bir insanım. Yalnız bazı söylenen şeyleri gördükçe üzülmemek elde değil. Üzüldüğüm konu bu sözleri söyleyen kişilerin Müslüman olmamaları mı? Hayır tabi ki. Kendi tercihleridir itirazımız olamaz buna. Ateist olabilir, Hristiyan olabilir, Cem Yılmaz'ın dediği gibi isterse krem peynire bile tapabilir. Ama insanlar benim inancım hakkında " ee zaten ibadetlerinin yarısını yapmıyorsun diğer zırvaları yapmaya ne gerek var ki? " diyebiliyorsa orada durmalıdır. Haddini aşmamalıdır. Sanane derler adama. Sen madem bu kadar çok biliyorsun islamiyet 'te Allah ile kul arasına hiçbirşeyin giremeyeceğini bilmiyor musun? Zırva olarak gördüğün dinimde hatasız ve günahsız sayılabilecek tek insanın Peygamberlerimiz olduğunu anlamak istemiyor musun? Ben orucu mu tutarım, namazımı kılarım, elimden geldiğince dinimin gereklerini yerine getirmeye çalışırım. Yapmadığım, gerçekleştiremediğim gereklilikler varsa bunların hesabını da inandığım yaradandan başka kimsenin sormasına ihtiyacım(ız) yok.
yaklaşan ramazan ayı ile birlikte verilmeye başlanılan vaazlarda daha da çok hissedilen gereksizliktir.

yakın bir zamana kadar dini bir sohbete katıldım merkezde. cemaat olarak beyazlar içerisinde toplanarak verilen vaazı aşk üle dinlemeye başladık, yanımda arkadaşım oturuyordu, arada onla sohbet ediyordum arada verilen vaazı dinliyordum. vaaz veren kişiyi çok severim mahalleden, saygı duyduğum iyi bir insandır. vaaz vermeye gittiği yerlerde esnaflık yapmasıyla gönüllere taht kurmuş bir zattır. herneyse, vaaz sırasında dikkatimi bir bölüm çok çekti, şöyle diyordu muhterem;

- sıcak aylarda oruç tutan din kardeşlerimizin sakız çiğnemesi serbesttir. sakız orucu bozmamaktadır. sıcaklarda susuzluğunuzun yüksek standartlara(?) geldiğini hissettiğiniz anda hemen bir şıpsevdi çiğneyebilirsiniz. orucunuz sakatlanmaz.

tertemiz oldum, misler gibi aklandım, paklandım. bu nasıl bir vaazdır ulan. birkaç yıl önce, ramazanın soğuk aylarda yaşandığı yıllarda "sakız" çiğneyeni kafir olarak yaftalayan cemaat-i müslümün şimdi neler peşinde koşuyordu. bu adamları gördükçe daha da gereksiz olduğunu anladım oruç meselesinin.

ayrıca insanları gereksiz triplere de sokmuyor değil,

- yok niyetliyim ben.
herhangi bir şeye gereksiz demek aslında onun kaldırılmasını istemekle eşdegerdir,buradan yola çıkarsak kişi orucun gereksiz oldugunu düşünüyorsa kendi hayatından çıkartmakta hürdür,amaaaa aynı kişi çevresinde oruç tutanların bu olayın mantgına ters hallerini görüyor ve ''zaten sizin tuttugunuz oruç degil gelin bunu toptan kaldıralım'' diyorsa art niyet aramayın tam karşınızda kabak gibi duruyor derim.tersinden düşünürsek kişi bunu tamamen iyi niyetle söylüyorsa ona verilecek cevap basittir orucu emreden degerlendirmesini yapacak olanla aynı varlıktır sana düşmez sen git odanı topla nokta
(#5335811)
(bkz: oruc tutmanin demode olmasi)
sabah ezanının gereksizliği ile doğru orantılıdır.
bir ibadetin gerekliliği veya gereksizliği kişileri bağladığından genel kanı olarak bunu sunmak tamamen gereksizliktir sözlük.
sorgulanması gereken gereksizliktir. hadi kış ayları neyse de yazın ortasında oruç tutmak ciddi manada sağlığa zararlı bir eylemdir diye düşünüyorum ben ki bilimadamları da bu yönde görüş birliğine varmışlar.

sıcağın en yakıcı olduğu ağustos ayında vücudu susuz bırakmak pek sağlıklı bir davranış değil sağlık açısından. ha iman sağlıktan önemliyse diyecek birşey yok.
zaten insanlara farz.
dinle alay geçen arkadaşımız beyaz müslüman şimdi de adam olmuş da milletin orucunu eleştiriyor...
tartışılması saygısızlık olan bir konudur..
(bkz: leküm diniküm veliyedin)
ramazan bayramını kutlamanın gereksizliğini de savunurlar kanımca.