bugün

gün boyu ağır iş yapanı affeder belki Allah, ancak sıcağı bahane edenler zaten tutmamak için bahane arıyordur da, bu da rast gelmiştir büyük ihtimalle. eğer niyetliyseniz ve karşınızda niyetli olmayan birisi varsa laf atmak çok zevkli, ancak keşke şevk ettirse de karşınızdaki de geçerli bir sebebi yoksa (yüksek tansiyon, şeker, vb.) sizin şevk ettirmenizle tutsa, ekstra sevap yahu.
kendilerini çevreye karşı sorumlu hisseden insanların yaptığıdır. halbuki kimse hesap vermek zorunda değildir ve "neden oruç tutmuyorsun? " diye sorulduğunda içimden gelmiyor demek yeterlidir.
çok geçerli bir neden bence.
kendi tercihidir kişinin.
tutar tutmaz.
sadece onu ilgilendirir.

hacı o değil de bu sıcaklarda oruç tutarken ölmezsek iyi.
bir seyi bahane etmeye gerek yok. herkesin hür iradesi var, inanc hürriyeti var. isteyen tutar, istemeyen tutmaz. ha tutanlara saygi gösterip, tutmadigini gözlerinin icine sokmazsa, cok şık bir hareket olur zira hava sartlari malum ve tutanlari oruc bu sene bayagi zorlayacak. ha saygi göstermese bile de, kendi bilecegi istir.
sayet sicaklara dayanamayanlar da varsa, hesaplari milletle degil, ancak allah iledir.
ben tutacagim. cevreme zahmet ve zarar vermeden tutacagim. yani tutulmasi gerektigi gibi. kimseye "neye tutmuyon lenk?!" demeden, cemkirmeden, kendime orucu bir ceza gibi görmeden.
tutmayan da, tutan da allah'a emanet olsun.
1. ve en önemli şart: namaz kılmaktır. sözlükte boku çıkan oruç muhabbetine gelince, namaz kılmayıp da oruç tutan ama bunun yanında tutmayanlara saldıran ey aciz insan! o halde neden namazını eda etmiyorsun? bana öyle tip tip bakmayın! evet yapıyorsunuz bunu. oruç tutmayanlara saygınız yok ama en önemli ibadet olan namazınızı kılmıyorsunuz. neye niçin inandığının bilincinde değilsin çünkü. bir insanın kendine saygısı yoksa başkasına da saygı gösteremez. bilinçli inanca sahip olan ve ibadetlerinin hepsini yerine getiren insan sizin bu yaptığınız puştluğu yapmaz. çünkü o insanı yaradandan ötürü sever. ama siz ramazan müslümanları hiç bir zaman iflah olmazsınız.

namaz kılmadığınız halde suudi arabistanda olduğu gibi sokaktaki insanları toplayıp camiiye götürün istiyorsanız.
kendini kandıran insandır tutmayacaksan tutma bahaneye gerek yok ki.
ateşin çağırmasını duymayan ya da duymazdan gelen kişi bahanesidir.

Not:inşallah şakirtim, gülen cemaatinden değilim.
tutmadığım için kendi adıma sorun yok...

bu sıcakta tutanlara da helal...
bahane edenleri çok görüyoruz... hele ki tutuyorum diyip tutmayanlar... bir işi adam gibi yapcaksan yap yalanın bahanenin amacı nedir ?

not: şakirt değilim hiç olmadım...