bugün

kendi tercihine de saygı duyulursa, bu tavrını sürdürmeyeceğini umduğum insan.
Saygı duyulması için saygı duyması gereken insan.
oruç tutana saygı göstermekten ne anlaşıldığına göre değişen durumdur. zira orucun esas amacı zorluklara katlanarak, aç insanların halindan anlayıp onlara bu sebepten daha çok yardım etmektir. aslında her müslümanın yaptığı gibi allahım sen bana kolaylık ver, hiç açlık hissetmiyim, susamiyim demek yanlıştır. sonra adama oldu gülüm başka, pizza da ister misin diye sorarlar.

olayın saygı boyutuna geri dönersek de eğer sokakta birilerinin bir şeyler yiyip içmesi saygısızlık olarak algılanıyorsa bu az önce söylediğim sebepten yanlıştır. zira sen onu görünce canın isteyecek ama sen bu sayede hem fakirleri anlayacak hem de iradeni kontrol etmeyi öğreneceksin. yoksa layloylom tutulan, iradeyi hiç zorlamayan oruç ne işe yarayacak sabahtan akşama midenin boş kalmasından başka ?
geçtiğimiz bir ay boyunca egosunu iyice tatmin etmiş olan insandır. "biz insanlığımızdan bir şey kaybetmedik, çok şükür. peki sen ne kazandın?" denilebilir kendisine.
Sevgilisi oruçluyken bayıldığını bilmesine karşın frappe fotoğrafı yollayan insan durumun en güzel örneklerindendir.
dini ve inancı bir yana bırakıldığında, insanlıktan nasibini almamış olan yaşam formudur.

kendi isteğiyle aç ve susuz kalmış bir insana hiç birşey kesinlikle kibir gösteremez.
bunu bir ateist olarak söylüyorum. benim yüreğim çoğu yerde kaldırmıyor, ramazan vakti toplu ortamlarda yeyip içmeyi...

dinden dolayı değil, insanlıktan dolayı.