bugün

garip kafalar yaşayan ve ne yazık ki var olan insandır.

dini inancı gereği orucunu tutan, ancak tutan tutmayan herkesi buna dahil etme çabasındaki kişidir.

* oruç tutacağım saygı duy
* suyunu ötede iç
* sigaranı beride yak
* yemeğini başka yerde ye.

sebep?
çünkü beyfendi sevap kazanacak.
bak güzel kardeşim.
ben oruç tutana, ya da kendi inancına göre bir şeyler yapan herkese saygı duyarım. ister inek sağsın, ister oruç tutsun, ister midye tava kızartsın.
''inancı o, eyvallah'' derim.

oruç tutmak; sen-iraden-allah arasında bir olay. konunun benimle zerre alakası yok ama sen zorla beni de konuya ortak etmeye çalışıyorsun isteklerinle.
ben bugün susadığımda suyumu içtim, nikotin krizim tuttuğunda sigaramı yaktım, acıktığımda yemeğimi yedim. o an neredeysem orada.
evdeysem evde, sokaktaysam sokakta.

yarın da aynı şeyi yapacağım. bu saygısızlıktan değil, kendi bireyliğime saygıdan olacak.
elbette hıyar değilim, karşılıklı oturduğum adam ''oruçluyum'' derse, karşısında iskender kebabı götürmem. insani olarak kendimi kötü hissedeceğim için yapmam bunu.
ancak sıradan bir yolda gezerken de sigara yakmak için kuytu köşe aramam.

ben su içmeyeceğim, sigara yakmayacağım, yemek yemeyeceğim ama oruç tutan, iyi müslüman olan sen olacaksın?
yok öyle bir dünya. ben bu kadar çaba göstereceksem o sevapların yarısını alırım aga.

bir aylık truman show beklemeyin etrafınızdaki oruç tutmayan insanlardan. kimse size göre, kimse diğer bir bireye göre hareket etmek zorunda değil. herkes kendi hayatına devam edecek.
Bencildir.
Kendisi aynı saygıyı ülkesindeki gayrimüslimlerin veya alevilerin ibadetlerinde gösteriyor mu acaba? Ateistlere deistlere agnostiklere vb saygı duyuyor mu? Hiç sanmıyorum. Ama kendi inanç ve ibadetini başka herkese dayatmayı biliyor.
Niye? Çünkü burası %99 müslüman bi ülke. Güya.
Bencildir. islamın son sancağı olduğunu sanan kişidir. Lakin Ramazan ayının ilk 5 günü uzak durulması gerekir.
herkesin tuttuğu kendine sözünü hakeden insandır.
geniş düşünceli değildir. oruç tutmayana hıncı vardır. gereksizdir.
olmayan insandır.

necip fazıl'ın bir kitabında geçer, ramazan ayında sigara içen adamı tutmuş üstada getirmişler, ''şuna bir şeyler söyle'' gibisinden. üstad, ''elinden sigaranı at da gel'' deyince adam, ''allah'ın bildiğini, kuldan mı saklayacağım'' deyince, üstad da cevabı yapıştırmış: ''allah senin tenasül uzvun olduğunu da biliyor, ne diye kullardan saklıyorsun o halde?'' adam pert tabii, kolay mı üstadla laf yarıştırmak. necip fazıl 1000 defa haksız da olsa, adamı yerin dibine 3 defa sokar, sonra çıkartır, isterse tekrar sokar. öyle bir adamdır yani...

kimse dünya dursun istemiyor, yalnızca saygı bekliyor. günümüzdeki bazı tiplemeler, gayri müslim papazlarının bile gösterdiği saygıyı sergilemekten acizler. kimse sana 'benim yanımda su içme' demez de, gidip de toplu taşıma aracına elinizde kolayla falan binmeyin gözünüze seveyim yahu.
oruç tutan insanın yanında bilerek ve alenen yeme içme eylemi yapan insanın oruçludan çok fazla şey istemsinden kaynaklanan durum.

tamam sen tutmayabilirsin , inancın olmayadabilir ..

ama kalk oruçlu olduğunu bilebilede yapılmazki canım...

amacı belli olmayan davranış.

düşmanı uzakta arama ... hemen yanı başında.
ilk gün karşılarında yemek yemeden 1 sene su içmeden 5 sene yaşadım tarzında konuşulduğunda pis pis sırıtan hoşuna giden insandır.. ramazanın ilk günü genelde yoğun şekilde hacı kokusu sürerler...
tam tersi, oruçluyken dünyanın daha hızlı dönmesini isteyen insandır.
geçen yıl koca markette elimde çikolata ve suyla dolaşmama neden olan insandır.
çatlak seslere ihtiyacı var bu ilahinin.
bu ülkede oruç tutanların oranı %40 i geçmez. %99 u müslüman yalanı ayrı bi hikaye zaten, o da %70 lere tekabül eder. not müslümanım.
--spoiler--
sigaranı beride yak
--spoiler--

sigara dumanı oruç bozduğu için hakkı vardır.
cahil aptalın tekidir. bir de inanca saygı diye sıçar. net.
iq seviyesi tek haneli olma olasılığı yüksek insandır. sevabı bize sanki.
oruç tutan arkadaşlarını aşşağalayan insan düşüncesidir .
altı üstü 14 saat aç duracak diye kıyameti kopartan insandır. neymiş nefsini terbiye edecekmiş. tüm öğreti ve dinlerde nirvanaya ulaşmak kamile ermek her neyse nefsi terbiye etmek için en az bir ay aç gezmeniz gerekir.
kamilin tekidir, ancak yiyecek içecek dışında ramazanda oruç tutan insanların yanında sigara içen gavatında bundan pek kalır yanı yoktur sonuçta insanlar hava sahalarını diğer insanlara kapatamıyor suriye gibi.
tatlı su müslümanıdır. aklını kullanmaması ve bildiği her şeyi tamamen ezbere bir şekilde beynine yerleştirmesi ile bilinir.

beynini kullanan müslümanlardan böyle bir isteğin duyulması imkansız.