bugün

eskiden ingiliz okçuları orta parmaklarını kullanarak ok atarlarmış ve okçular fransızlara esir düştüklerinde orta parmakları kesilirmiş. kaçan okçular da orta parmaklarını göstererek hala saglam derlermiş.
geçenlerde bir arkadaşın 'göt parmağı' olarak nitelendirmesi sonucu işlevi konusunda yol göstermiştir.
Boyu diğer parmaklardan uzun olduğu için,insanların kötü emellerine alet ettikleri parmaktır.
en uzun parmak oluşunun sonucudur. kullanım alanları kişisine göre değişiklik gösterir.
http://i275.photobucket.c.../Zhusuke/CoolStoryBro.jpg
çay kaşığını icat ettikleri gün tedavülden kalkmıştır. ne güzel orta parmağımla 2 şekerli çayımı karıştırıyordum nerden icat etti jumbolar şu çay kaşığını. * yine de arada sırada kulllanıyorum, elimin hacatı ne de olsa.*
bir arkadaşın dediğine göre:

eskiden ingiliz okçuları orta parmaklarını kullanarak ok atarlarmış ve okçular fransızlara esir düştüklerinde orta parmakları kesilirmiş. kaçan okçular da orta parmaklarını göstererek hala saglam derlermiş. *
iett de " stop " düğmesine orta parmağıyla basan birçok adama rastladım. hayır amaç ne yani anlayamıyorum. art niyet aramamak elde değil.