müzikalitede orhan hepsini gömer. sese gelirsek bence ibo'nun sesi ferdiyle müslüm'ün üzerindedir. geriye kaldı bir müslüm bir ferdi. Film felan hikaye ferdinin sesi müslümü yer yer bırakır. Müslüm sadece etkileyicidir çok iyi bir solisttir.
haklarında çeşitli söylentiler vardır. aslında kim oldukları tam olarak belli değildir.
Müslüm'ün bu çomarlar listesinde ne işi var dedirten liste!
Bir “Mahzun ibo izzet alişan özcan” değildir.
müslümcüler isyankardır. isyan ederek zafere ulaşamayacaklarını bilirler ama öylece oturup kabullenmelerini de onlardan bekleyemezsiniz.

orhancıların işi zaten yolundadır. sırf ortamlarda ‘oh sizin işlerde kebap’ demesinler diye akranlarına göre daha ılımlı olm orhanı dinlemeyi tercih ederler.

ferdiciler bitiktir, umutları tükenmiştir. gözlerinde yaş dizlerinde derman kalmamıştır bu derbederlerin. etrafları ile mümkün olduğunca az iletişim kurarlar. daha içlerine kapanık insanlardır. dinledikleri şarkıları afişe etmeyi sevmezler.

ibocuların hayatı dalgalıdır. bir bakarsın gülerler, sonra birden ağlayıp taşlara kafa vururken bir anda onları çiğ köfte yoğururken görebilirsiniz. dengesizdirler.
ferdi baba alır.
(bkz: Fazıl Say)
Anketleri severim. Ancak bunu pek sevemedim. Yine de kendi zevkime göre bir sıralama yapayım :

1. Orhan
2. Müslüm
3. Ferdi
4. ibo

Müslüm filminden çıktım. Ağır etkilendim. 1 ile 2 değişebilir.
baba dediğin bir tanedir. diğerleri gitsin kumda oynasın, hükümetin götünü yalasın, teröristlik yapsın.

görsel
amık kürdünü de kattınız şuraya. baba hepsine tek atar.
bir de rahmetli anan.
azer bülbül 4'ünü dizer sonra da d.zer.