bugün

Edebiyatı bilmeyen insandır. Cemal süreya'nın dediği gibi ''Ne yazsa ilgiyle okunur.''
misal orhan pamuk ve elif şafak'ın neden karşılaştırıldığını da anlamaz bu insan.

ayrıca anlayamadığıbir çok şey daha vardır.
''anlamak ve sevmek'' arasındaki bağı hiç yorumlayamaz.

burda başlığı açan sözlük yazarı ne demek istemiştir?
anlamaktan kasıt sevmek midir?
anladığımız her ''şey''i sevmek zorunda mıyız?

uslup denilen kavram uzun cümlelerle kavram boşluklarının içerisinde okuyucuyu tarumar etmek midir?bunu zekaya yoran zihniyetin önyargısı nasıl tanımlanır?

başım döndü.
olmayan insandır zira o zatın eserlerinde içtenlik yoktur sadece para ve ün arzusu vardır. *
aynen orhan pamuk'u anlayanlar gibi "nice yazar, kitap görmüş, okumuş" insanlardır. orhan pamuk, elif şafak, yılmaz özdil ortaya karışık olmuş.

orhan pamuk'tan

"imam ikindi namazı saatinde caminin balkonuna çıkarak ikindi ezanını okudu"

bunu anlayan varsa beri gelsin.vallahi anlamıyorum ben bunu.

ilber ortaylı'dan

"namaz saati olmaz, vakti olur. saat ve vakit farklı kavramlardır. ayrıca caminin balkonu olmaz, şerefesi olur. ayrıca ezanı imam okumaz müezzin okur."
Orhan Pamuk' u anlamak için bir bilgi birikimi, ön araştırma ve sadece bir berrak kafa gerekir.

Edit: Eksileyen arkadaşlar, kafalar berrak değil galiba.
orhan pamuk'u anlamaya çalışmayan insan da olabilir. boş bir yazardır çünkü, amacı para kazanmaktan öte hiçbirşey değildir. ingilizceye çevrilen kitapları yurt dışındaki en iyi yayın evlerinin en iyi çevirmenleri tarafından muntazam bir şekilde çevrilir. ama gelgör ki kitaplarının orjinallei çevirileri kadar mükemmel değildir. kara kitap romanı hakkında "bir hoca gibi kalemle düzelterek okudum" diyen yazarlarımız bile vardır.
bir insanı anladığından nasıl emin olabilirsin diye düşündürten başlıktır. bir kitabı, bir şiiri ikinci kez okuduğunda bile farklı şeyler algılarken ben orhan pamuku anladım demek özgüvenli olmanın da ötesinde. ki bahsedilen ne bir kitap ne bir şiir...
tartışmaya girilmemesi gereken insandır. bırakınız tabularıyla yaşasındır.
"bilseydim, bu mutluluğu koruyabilir, her şey de bambaşka gelişebilir miydi?" türevleri cümleler kullanan bir yazarı anlamayan insandır.insanların zeka seviyesini orhan pamuk romanıyla iredeleyeceksek önce o insana sonra diğer edebiyatçılara biraz haksızlık etmiş olmaz mıyz? kurduğu türkçeye aykırı cümleleriyle edebiyat seven pek çok insana hitap etmiyor olabilir.orhan pamuk okuyorum pek çok romanını severek okudum ama kimseye lan sen okudun mu bu adamı ne kadar banelsin anlamıyor musun gerizekalı mısın deme ihtiyacı hissetmedim.*
akıntıya kürek çekmek işine gelen insandır.
herhangi bir şey kaybetmeyen insandır.
genelde şu iki ihtimalden birinin konusu insandır:
- romanlarını okumuş, gerçekten anlamamıştır.
- son dönemde orhan pamuk'u eleştirirken "ne var ki romanlarında, zaten okudum bir şey anlaşılmıyor" falan diyerek dolgu malzemesi yapmak moda olduğundan modaya uymuştur.

(bkz: orhan pamuk)
sorsan bir kitabını okumamış ama atıp tutan insandır.düşüncelerini beğenmedikleri için hiç bilmedikleri edebi üslubunu eleştiren insandır.peki hangi kitabının neyini beğenmediğini sorsan arkadaşının teyzesinin oğlunun okuduğunu ama anlamadığını,sıkıldığını iddia edip haklı çıkmaya çalışacak insandır.tabi genelleme yapıyorum,gerçekten okuyup beğenmeyenlere,anlamayanlara sözüm yok.
acınası insandır. hatta hayat damarlarından biri eksiktir.