bugün

Cim Bom, Şampiyonlar Ligi Finalinde
4 şehir, 8 dil ve Şampiyonlar Ligi Finalinin oynandığı günde yaşanan zincirleme hırsızlıklar... işte Avrupada Bir Gün Filmde, trajikomik olaylar, Galatasaray - Deportivo La Coruña arasında oynandığı kurgulanan finalle birlikte sunuluyor.
hırsızlıkların çözümününde rus,türk,ispanyol ve alman polislerinin nasıl yaklaşımda bulunduklarını anlatan biraz da yeren tatlı bir yabancı sinema filmi..
maçı sorarsanız beraberlikten bi türlü kurtulamıyosunuz..
(bkz: avrupada bir gün)
--spoiler--
gösterime girdiği türkiye'de de büyük ilgi gören "berlin almanyada'dır" isimli filmi ile adından bahsettiren alman yönetmen hannes stöhr'ün yeni filmi, adını dört yıl önce avrupa şampiyonlar ligi'nde gerçekleşen galatasaray- deportivo la coruna maçından alıyor. deportivo'lulara türk denmesi, hatta maçlarında her daim sahada türk bayrağının bulunması, söz konusu maçın "turkos contra turkos / türkler türkler'e karşı" muamelesi görmesine yol açmış. en azından filmde miguel de lira'nın canlandırdığı, futbolsevmez i̇spanyol polis memuruna göre o kadar önemsenen maçın absürdlüğü burada yatıyor.

film avrupa hakkında. böyle olunca da, kıtanın buluşma noktalarını temsilen, 'ortak din' futbol, bir arka plan olarak devreye girmiş. film dört 'avrupa şehri'nde, i̇stanbul, santiago de compostela, moskova ve berlin'de geçiyor, ve komedi yönü ağır basıyor.

geçtiğimiz aylarda, istanbul çekimlerinin tamamlandığı galatasaray-depor filmi 2005'te gösterime girecek. filmin i̇stanbul'da çekildiği mekanlar, eyüp ebu suud i̇lköğretim okulu, kumkapı, galata ve beyoğlu bulunuyor.

filmin konusu 2006 yılında moskova'da oynanan şampiyonlar ligi finali ve finalistler galatasaray ve deportivo la coruna. bu film ile ilgili röportaj yapılan ünlü yönetmen kendisine zorulan sorulara büyük bir içtenlik ile cevap veriyor..
i̇şte hannes stöhr'ün ilginç cevapları:

- neden galatasaray?

hannes stöhr: ben berlinde yaşıyorum. avrupa kupasını kazandıkları zaman tüm berlin 'cim bom bom cim bom bom ' avrupa avrupa duy sesimizi' (stöhrün tezahuratları türkçe olarak söylediğini ekleyelim) diye inlemekteydi.

- sizde bir futbol fanatiğimisiniz?

hannes stöhr: bir bakıma. bende 15 yıl futbol oynadım. ama takımlar bu filmde ülkelerin kültürlerini temsil eden birer 'sembol' sadece..

- galatasarayı bir takım olarak nasıl buluyorsunuz?

hannes stöhr: fenerbahçe şampiyon olunca şaşırdım ve hayal kırıklığına uğradım. oysa biliyorum ki galatasaray, fenerbahçe'den daha büyük bir klüp ve her zaman çok iyi bir takımdı. ama sanırım hagi varken daha iyiyd
--spoiler--
az önce izlediğim film,Film hakkında ki yorumum konusu değişik her şeyden biraz var ama hiç bir şeyden tam olarak yok bazı yerlerinde bitse de kurtulsam dedim.
Hakan Şükürün gol attığı 2005 yapımı film.
güncel Önemli Başlıklar