bugün

3 boyutlu baskılarla okyanusta biriken plastik atıklar kullanılarak yapılacak "Oceanscraper" adlı fütüristik okyanus yapıları tasarlanıyor.

Belçikalı mimar Vincent Callebaut, 3D yazıcı yardımıyla hayata geçireceği "Oceanscraper" isimli fütüristik yapısında okyanusta biriken plastik atıkları hammadde olarak kullanacak.

Bu ekolojik yapıların barınma olanağı sağlayan evler dışında, bilimsel laboratuvarlar, ofisler, oteller, spor alanları, hatta çiftlikler içermesi de planlanıyor. 250 katlı olması beklenen yapılar 1000 metre yüksekliğe sahip olacak. içme suyunun ise arıtım yoluyla deniz suyundan elde edilmesi planlanıyor. Mikroalglerin, organik atıkların geri dönüşümü için kullanılması planlanırken, aydınlatmanında "bio-luminescence" yani ışık yayan canlı organizmalar tarafından sağlanması bekleniyor.

görsel

(bkz: )
http://tarim.com.tr/Haber...n-Yapilar-Uretilecek.aspx
Üretsinler eyvallahta okyanusun içindeki çer çöp yine okyanus içinde kalacak. Belki deniz canlıların bu atıkları yiyerek ya da bunlara takılarak ölmelerini engeller. Ama her sey bir yana bu da bahane gibi. Yavaş yavaş okyanuslara da yerleşiyoruz, desinler şuna bence. Öyle ya da böyle beyaz balina göç yolunu değistirebilir bu sebeplerden dolayı. insan her yerde olmak , her yere yerleşmek istiyor.
insanlar 3d teknolojisiyle araba yaptı, protez yaptı,tekstile adapte etmeye çalışıyorlar, sanat eseri yapanlar çıktı,bilim çalışmaları keza şimdi de bu. Peki bize ne geldi 3d boya kalemi.

inanmak istiyorum bir gün biz de taşörenlik fahişeliğini bırakacağız(!)
en basta ne kadar ekolojık oldugu tartısmak gerek.

Dogalı, dengeyı bozmadan rahat edemıyor ınsanoglu rahat bırak ıste okyanusu oraya da bısey yapmayıver.
Tam el maktum'a göre bir proje, görmesin hemen satın alır mimarın yedi sülalesini dahil, Adam şiir yazdı, şiirini adacıklar yaptırdı denizi doldurtup. Yüzen ada neymiş.

görsel
(bkz: sevgilim inşaat proje alanıdır)
Bir villa tarzı birşey olması durumunda bir olta bir mangal ve güzel eşimle yaşayabiliceğim, bunun için herşeyi satabileceğim projedir.
bi okyanuslar kalmıştı insanın hışmından uzak. şimdi oralara da göz dikildi.
bi de öyle güzel sunuluyor ki duyan da çevre felaketi değil de güzel bir şeyler oluyor sanacak.