bugün

başka bir öğretme, eğitme, disipline etme şekli bilmediği, tanımadığı için, talebelerine şiddet uygulayan, üstelik bu uygulama konusunda fantezi üretme derecesinde yaratıcı, şiddet insanı. öğretmen maaşıyla yaşarlar, ama işlerini yapmazlar.
reis ve tayfasi...
sureklı tuvalette avlanan haın hoca.
her yazılıdan yüz alan arkadaşlar...
en önde de en arkada da otursan suratına tam isabet eden tükürükleriyle ekol yaratan hocalar.
- gıcık bir matematik öğretmeni hem okuldan nefret etmeye, hem de matematikte ömür boyu bidaha anlamayacak olan insanlara neden olablir
- her sınav çıkışında 'oğlum yaa çok kötü geçti sınavım' deyip en yüksek notu alan arkadaşlar
- bitmek tükenmek bilmyen sınavlar ve sorular
- sınav zamanı ellerindeki notları derslere giremeyen arkadaşlarıyla paylaşmayan ve böylece arkadaşını zor durumda bırakan çalışkan öğrenci
- Uludağ Üniversitesi öğrenci ve not işlerindeki memurlar
her okulda bulunan tiplerdir. 4-5 tip beraber takılır, adam akıllı kız arkadaş bulamadıkları içinde senin sevgiline hödük gibi bakarlar, içinden gidip onlara kafa atmak gelsede seviyende olmadıklarından ötürü yoluna devam edersin. bu tipleri kim okulda tutuyorsa beddua eder, okulu sevmek için iyi sebepler ararsın.
dayakçı, anlayışsız, kendini dünyanın merkezinde gören, tek tip kendi gibi öğrenciler yetiştirmeyi planlayan hocalar ve acımasız, arkadaşlık duygusu gelişmemiş, kendini bir .ok zanneden, ailesinden terbiye almamış arkadaşlar...

bunları temizleyeceksin eğitim sisteminden, eğitimdeki sorunların % 70'i çözülür...
yök, milli eğitim bakanlığı, ösym ve eğitim sistemimizde görev alan çoğu eğitimciler, insanı ziyadesiyle okuldan soğutuyorlar. gerek düşünceleri olsun, gerek de uygulamaları öğrencileri resmen okuldan bıktırıyorlar. (bkz: ösym götümü ye)
ders anlatmayı eziyet olarak gören hocalar,
ya hiç çalışmadım deyip sınavdan 100 alan arkadaşlar,
bölümle yakından uzaktan ilgisi olmayan formalite dersler,
yaz okulu,
ve tabi ki öğrenci işlerinin kendini bişey zanneden memur ve memureleri...
bizim fakültedeki fotokopici abi.

hani okula başlarsınız dört sene burada geçireceğinizi bilirsiniz ''vay ulan, demek koca dört yıl burda geçecek'' tribine girersiniz ya. işte ben bu eşşoğlusu yüzünden bu tribin yanında geçmeyi bırak kabuslarla başladım fakülteye.

işte aramızda geçen birkaç diyalog.

- abi şunun acil fotokopisini çektirmem gerek, derse geç kaldım, hoca girerse bi daha almıyo, devamsızlığım da son gözünü seveyim
- arkadasım rahat ol, tane tane konuş
- abi şunun fotokopisini çektirebilirmiyiz?
- sigaran var mı?
- ananı!

- abi hede hödö hoca buraya slayt bırakmış doğru mu?
- hede hödö mü? uffff ne karı yaaa.
- bence de. ehem öhöm. ya abi bıraktı mı slayt?
- valla bana kibrit gibi bişey bıraktı *. ben bilmem slayt.

- abi 0.7 uç versene sınava geç kalıcam.
- neden geç geldin ki?
- ya abi sen versene ucu.
- kaç dediydin?
- 7
- ben bi işeyip geliyim sen bekle.
- abi ver de gideyim allasen.
- olmaz çok sıkıştım.
- allah bin belanı versin.
yaşına başına bakmadan kendini kasa kasa entel takılan insan müsveddeleri, aynı şey ben ilkokuldayken de vardı, üniversitedeyken de var. bırak ben kültür istemiyorum belki, belki ben kız kesmeye geldim okula, bitirdiniz beni be, ruhumu kararttınız.
mezun olunacak son senede 60 olan geçme notunu vermeyip 55 ile bırakan hocalar, yine o son senede 3 saat devamsızlık sınırı aşıldığı için bütün bir sene boyunca daha o derse devam etmek zorunda bırakan hocalar... sadece okuldan değil meslekten ve hayattan da soğutan tiplerdir kendileri...
zaten oldukça itici olan okul kurumunu daha da zorlaştıran tiplerdir. bunlar başkalarının düşüncelerine, fikirlerine, tercihlerine saygı göstermeyen, gerekirse değiştirmek için şiddete başvuran gerizekalı, asalak tiplerdir.
belli gruplar halinde dolaşan kız ya da erkeklerdir. herkesi küçümserler, herkseten iyi olduklarını düşünürler.
daha 2 gun once kendileri de birer ogrenci olduklarini unutan * asistanlar.
kızların, erkeklerden başka bir konudan konuşmaması. bir de abla görevini üstlenmiş kız vardır diğer kızlara erkekler hakkında "kızlar, erkekler böyledir işte. hepsi aynı" diye öğüt verir. kadın kuşağı programlarına aittir kendileri. *
her halta karışan müdür yardımcısı ve sınıfta oturup ders yapmak dışında hiçbir şey yapmayan arkadaşlar.
üniversiteda hazırlık veya birinci sınıfta kendisini kanıtlamak için sürekli konuşan, karşısındakini aklıca baskı altına almaya çalışan tipler.*
artist asistan tavırları. özellikle sınav esnasında.
arka sirada oturup sürekli otzbir cekip ardindan pecete isteyen tip.
ilkokulda ; her anlatma dersine çalı$an, öğretmenin sağ kolu olcam diye götünü yırtan kız.

ortaokulda ; ergenlik dönemine yeni girdiği belli olup sürekli trip ve havalara giren kız.

lisede ; arka yapmaya çalı$ıcam diye, ocağa takılıp aslında bir bok olmayan erkek.

üniversitede ; çap yapmaya çalı$an kız- erkek.

bunlar beni hep soğuttu. suç onların. o yüzden 24 ya$ında olmama rağmen hala okuyorum, sevgili sözlük.
saçma sapan espri yapan bir öğretmen grubu..
buraya yazıldıgında kendilerini kudretli sanacak tiplerdir.