bugün

tamamen saçmalıktır. Ortalama 50 65 yıl süren yaşamınızda yaklaşık 20 senenizi okulla geçirip kafanızı ağrıtmanızdır. Hani okul okuyorsunda ne oluyor lan. okul okumayanlar ticarete atılarak zaten okuyanlardan fazla para alıyor. yani sorun ne para nede kültür meselesi olmalı. Şimdi biri diyecek yok cahil kalacaksın vs. Bir düşünün okulda ne öğreniyorsunuzda bu cahilliği yendiğinizi düşünüyorsunuz ? Okul okumak insanı sadece sözde kültürlü yapar yani lafta. Gerçekten kültürlü insan mı olmak istiyorsun, git kültürel, tarihi kitapları al oku yavaştan yavaşa kültürünü artır. ne bu gereksiz stres. Ne diye gençliğimizi heba ediyoruz.
eğitim sisteminin saçmalığıdır aslında o. okulda sadece ders değil, yardımlaşma, sorumluluk, dürüstlük öğrenilir. fakat bu eğitim sistemi insanı katil eder.
aynen katılıyorum ömrümüz geçiyor o sıralarda, bir yere gelemezsek vay halimize.
saçmadır ki ne saçma. gençliği çürütücü bir etken, başka bir şey değil. biz gençler, hayatımızın en yoğun, en stresli, en kaygılı dönemlerimizi yaşıyoruz. gençliğimizi yaşamamız gerekirken.. okulda ezbere dayalı eğitim dışında hiç bir şey öğretilmiyor. en acısı da, bu öğretilerin bize gelecekte hiç bir işe yaramayacak olması. yaramayacak işte.. ve biz, sonuç olarak 18 yılımızı harap etmiş olacağız. elimizde ise geleceğimizde hiç bir işimize yaramayacak bir ton bilgi olacak. bazılarımız iş hayatına atılacak, bazıları atılmayacak. ama çoğumuz, mekanik olacağız.
(bkz: türkiye nin din devletine doğru gidişi)
öğrendiklerinizin çoğunun okuldan sonraki yaşantınızda bir boka yaramamasıdır.
çocukların ve gençlerin dış yaşamla arasına girip hayatı erken yaşta anlamamaları için okul dışındaki ortamları hep yanlış ve olmaması gereken yerlermiş gibi gösterir okul. askere git gel hayatı yavaş yavaş anlarsın lafı gençken hayatı anlamak mümkün olmadığı için mi söylenir sanki? bıraksınlar da hayat denen şeyi küçük yaşta ôğrenelim ki savunma mekanizmamız ona göre sağlam olsun. devletlerin insanlarını tek tipleştirme görevini verdiği ve bunu en iyi başaran kurum olan okullardan terbiye edilmiş penguenler olarak çıkıyoruz ve okulların gereksizliğini geç de olsa anlamamıza rağmen sonraki nesillere refahın tek yolu buymuş gibi okul oku diyoruz. şayet okulda vaktinin boşa harcandığını düşünmeyen gerizekalıdan başka bir şey değildir.
kısmen doğru önermedir. okulda çok zaman harcamayan bir birey bir yolunu bulup ticarete girerek 20 yaşında,benim 40 yaşımda kazanacağım parayı kazanabilir.

ama o bilmiş bilmiş hey yavrum hey biz neler gördük derken ben sadece hafif bir gülümsemeyle bu arkadaşı dinleyeceğim.
ticaret de zeka ister, her yiğidin harcı değildir. okumanın özünü kavrayamamış bir hayalci ürünüdür. zaten kimse kimseyi zorlamıyor okumak için. sekizinci sınıftan sonra serbestsin. ticaret ana para ister ayrıca. babadan zengin değilsen simitçilikten başlarsın, tutarsa artık.
doğru falan değil saçmalığın ve çığırtkanlığın daniskasıdır okulda zannedildiği gibi gereksiz bilgiler anlatılmaz o bilgiler gereklidir ve hayatta da işinize yarar okulda sadece bilgi öğrenmezsiniz okul size pratik zeka kazandırır düşünmeyi öğretir gidin bakın okumamış bir adama sonrada okumuş bir insanla kıyaslayın ne boş bir söylem olduğunu görürsünüz.burada mevzu para kazanmak falan değildir parayı herkes bir yolla kazanabilir ama burada önemli olan insan olmaktır okul gereksiz sözü gittikçe arabeskleşen ve umutsuzluğa kapılan ülkemiz insanında bolca görülür okul gereksizmiş bu neyin kafası acaba?
eğer ki siz sayısal öğrencisine edebiyat ve felsefe öğretiyorsanız asıl saçmalık budur. hadi lisenin bir noktasından sonra öğreniceklerimiz bize lazım olabilirler ama edebiyat ne abi? bi sike yaradığı yok!
malesef dogru önerme.
doğru olan katılım beklediğim önerme.
ben de yeni yeni farkına varıyorum bu durumun. ne gerek var ya ?
(bkz: 4 yıllık üniversitenin 16 haftada bitirilebilmesi)