bugün

(bkz: milli değerlerimiz)
Az önce izlediğim Ümit Besenin 1982 yılında çektiği sinema filimi.Başrollerinde Banu Alkan,Güner Ümit ve Suzan avcı oynamakta.Ümit besen hayranları için bulunmaz bir klasik.
http://www.youtube.com/watch?v=pnZy5WLfsPs
maya ve inka uygarlılarındaki sunaklara benzeyen , kurbanlar ürkmesin diye üstünde ve etrafında çiçekler olan masa
an itibariyle kanal 1'de yayınlanan ümit besen-banu alkan filmi. değer mi ümit abi bunca çileye?
genellikle altında gelinin damadın ayağına bastığı masadır.
ümit besen dendiği vakit, belki de akla gelen ilk şarkı. Bilmeyen yok gibidir bu şaheseri. Rakı, mezeler ve dertlerin arkadaşlık ettiği gecelerde; size iyi bir yoldaş olabilir.
sarp' a söylemesi teklif edildiğinde baştan sert tepki verdiği rivayet edilen şarkı.
ümit beseni boynuzlayan karının oturduğu masa.
oturunca elini kolunu nereye koyacağını bilemediğin, ne diyeceğini şaşırdığın, hayatının dönüm noktası olan masa.
"nikah masasına yatırdım işte
acayip zevkliymiş böyle gelince
sana mutluluklar sözüm pişkince
giy artık donunu siaaa bir an önce"
nikahına ne yaptığımın diye giden küfürlere bu şarkı mı sebep olmuştur, merak konusu. ama sıkı şarkıdır, ah bir de banu alkan'ı hatırlatmasa. ağlarım şimdi!
rumların sahip çıkmasından korktuğum ümit besen imzali bir milli değerimiz.
3 şekilde oraya oturma hakkına sahip olunan masa:

1- ya belediye başkanı veya belediyenin evlendirme dairesine bağlı olarak çalışan bir memur olmak (bunlar kıyım işlemini yapan nikah memurlarıdır)

2- gelinin veya damadın şahidi olmak(bunlar kıyım işleminde nikah memuruna yardımcı olurlar)

3- gelin veya damat olmak (bunlar ise garibim kıyılanlardır)

bu 3 sıfattan en az birisine sahip değilseniz o masaya oturamazsınız kardeşim. öyle karşıdaki koltuklardan, sandalyelerden veya ayakta bönül bönül bakar, damat ve gelinin "evet" demesini, şahitlerin şahit olmasını ve nikah memurunun nikahı kıymasını izlersiniz.
kimi için cennet, kimi için cehennemdir o masa. sevdiğinse yanındaki senden mutlusu yoktur. ya değilse, ya istemeyerek oturduysan... işte o zaman kabusun olur. ama en korkunç olanı da sevdiğini başka biriyle oturuken görmektir o masada. allah kimselere yaşatmasın o anı.
hiç arabesk olmayan bi ortamda içimde bu şarkıyı mırıldanmak bile , lan bi tespih olsa da çevirsek dedirtiyo bana..

bu şarkı mini mini deli yürekler polatlar alemdarlar yetiştirmek için ideal koşullardan biridir.. fonda nikah masası , ayakta köseli ayakkabı , yanda abdüleyh..
Evli bir çiftin aynı konuda "evet" dediği son yer nikah masasıdır.
ümit besen'in güzide eserlerinden biridir.
"dayanmak çok zormuş böyle sevince" cümlesinden değişik anlamlar çıkartılabilecek şarkı. şöyle ki, "dayanmak çok zormuş böyle sevdikten sonra" anlamı da çıkabilir, "dayanmak çok zormuş böyle mutluluğa" anlamı da çıkabilir. ümit abi düşündürürken efkarlandırmış, efkarlandırırken düşündürmüştür bu dizesiyle.
tnt'de dün ve bugün olmak üzere üst üste iki gündür yayınlanan, başrollerini ümit besen ve banu alkan'ın paylaştığı film.
baş rollerini ümit besen ve banu alkan'ın oynadığı ve sonunda banu alkan'ın öldüğü sahnesi ayakta alkışlanası türk filmi.
--spoiler--
nikahına beni çağır sevgilim
istersen şahidin olurum senin
--spoiler--
(bkz: godoş)
ümit besen in tek eseridir.
hayatında hiç bir zaman damar şarkıyı oturup dinlememiş, dinlemek istemeyen hatta damar şarkılardan nefret eden insanların bile bir gün dinleyebileceği göz yaşı dökebileceği nadir şarkılardandır. (bkz: ben)

--spoiler--
hayaller kurardık biz yıllar önce
hiç yoktu hesapta ayrılık bizce
bilirsin ne kadar görmek isterdim, beyazlar içinde seni öylece
--spoiler--
iki sevgilinin ayrılmasından sonra madur tarafın top10'unda zirveye yerlesen parça...