bugün

o pos bıyıklı hayta 100 sene sonra anlaşılmayı bekliyordu zaten. einstein denen hımbıl da zamanın göreceleliği diye bi tooori soktu mu beyinciğimize. hadi bakalım anla anlayabilirsen. sana 100, bana 1000, şuna 10, dedeme *
buna örnek olarak gösterebilceğimiz bir sözü vardir - zerdüstte geciyordu-

'kadina mi gidiyorsun? yanina kirbacini almayi unutma'

simdi bazilarina göre kadinin sirtindan sopayi karnindan sipayi eksik etmeyeceksin diye anlasilir.

bazilarina göreyse kadin zayif bir varliktir, onu kolla denir.

bazilarina göreyse kadin kalles bir mahlukattir. kallesler korkak olduklarindan onu korkutman gerek diye yorumlamişlardir.

bilmiyorum bunlardan birini yahut hepsini birden demek demek istemiştir. ama genel olarak birinci yargi gecerli olmustur.

fakat sunu da iyi bilmek lazimdir. eger niceyi cözebilmek için ondan önceki felsefeyi, alman toplumunu, hristiyan filolojisini, nicenin zamanini, wagner'i ve alman toplumunu cok tanimak gerekmektedir.
nietzsche'nin yanlış anlaşılmasındaki en önemli etken onun karamsar bir düşünür olduğunu düşünmekten geçer. nietzsche'nin türevi, destekçisi hatta devamı olduğu sanılan arthur schopenhauer nietzsche'nin anlaşılmamasının en büyük unsurudur kanımca. Nietzsche'nin ateizm olarak nihilizme katkı yaptığını düşünegelenler, nietzsche'nin üstinsan ütopyası ile ayrılıp ya da geliştiğini göremezler.
ayrıca nietzsche'yi yorumlamak objektif felsefe sonucuna ulaştırmaz bizi, zaten bu hiçbir zaman düşünülemez. insanın düşüncesi * objektif hakikate ulaşamaz. *
nietzsche'nin nihilizmi yanlış anlaşılır genelde.nietzsche'nin nihilizmin yükselişi dediği şey, değerlerin yeniden değerlendirişi artık zamanını doldurmuş bir kültürün yerine yenisinin getirilmesi için yapılan yıkımdır.hayatı olumlayan bir yıkımdır, yaratıcı bir yıkıcılıktır.

'parçalayınız kardeşlerim, eski levhaları parçalayınız. işte size, bu yeni değer levhasını gösteriyorum'