bugün

eskiden sözlüklerin daha güzel olduğunu, şimdi ise, bokunun çıktığını anlatan bir söz.
(bkz: sen yenisin galiba)
şimdiki sözlükçülerin sadece adam haklı beyler diye kestirip atacağı önerme.
o eski halinden eser yok şimdi.
(bkz: buralar hep dutluktu)
Fatih altaylı'nın ekşi sözlüğe açmış olduğu dava neticesinde özgür ve hür düşünceye vurulan bu balta sonucu *.
bu lafı artık sıkça duyarız.
eskiden ödevlerini sözlüklerdeki entrylerden çalıp yapan bir insanın isyanıdır.
ben 11. nesil bir yazarım. sözlüğe şimdiye kadar üye olmamamın tek sebebi ablamdır. ablam 7. nesil bir uludağ sözlük yazarıydı. artık yazmıyor...

dediğim gibi ablam sözlüğe her üye olmak isteyişimde karşı çıkmış, yaşımın daha yeterli olmadığını, sözlüğün bir yaş seviyesinin, olgunluğunun olduğunu söyleyip durmuştu. onun karşı çıkmalarını göz ardı etmeyip dört sene bile olsa bekledim. ablam kardeşinin isteklerinden çok uludağ sözlüğün ortamını düşünen bir yazardı. iyiki de bekletmiş beni...

şimdi bakıyorum da 13-14 yaşlarında çoluk çocuk karbondioksitin formülünü soruyor sözlükte. o da bir yazar. büyük yazar canım... o dört seneyi o da beklese hiç yoktan 18 inde bir üniversiteli genç olarak yazacak sözlükte, küçük bir çocuk olarak değil.

işte bu sebepten ablam bir yazar'dı, diğer eski nesiller yazar'dı. yazarlıkları geçmişte kaldı. bu ortamdan sonra sözlüğe girip iki üç cümle bir şeyler yazmak içlerinden gelmiyordur. gelmesi de beklenemez zaten.