bugün

bunu soran kişilere kafa atma hissi uyandıran sorudur.
-abdest abi, abdest..
sen neden kılmıyorsun diye kontra cevap verilebilecek soru. karşıdaki "ama benim kılmadığımı nerden biliyorsun" derse, "ya sen benim kılmadığımı nerden biliyorsun deyyus" denilip ortamdan uzaklaşılmalıdır. sonra da deyyus denildiği için tövbe edilmelidir.
karşısındaki insanın neden namaz kılmadığını merak eden bünyenin soru cümlesidir. Sana ne cevabını müteakip oradan uzaklaşmakta fayda vardır.
(bkz: neden soru soruyorsun)
(bkz: neden bu kadar meraklısın)
dedeler söyler genelde. kızılmaz .hatta keşke sağ olaydıda fırçalasaydı bile diyebilirsiniz.
bir elinde cennetin anahtarını, diğer elinde cehennemin anahtarını tutuğunu sanan gerizekalı kişilerin sorduğu sorudur. bu kişiler cehennemin kapısını devasa açıp geleni geçeni cehennemlik yapmakla uğraşmaktadırlar. bunların elinde cennete girmen mümkün değildir. çünkü girişini iğne deliğinden daha dar yapmışlardır.

allah mısın lan (haşa) sen !! sana ne benim namazımdan. senin ahiretteki yerin garanti mi ki benim ahiretteki yerimi tayin etmeye çalışıyorsun dallama. utanmasan bana doğru secde et diyeceksin.
"cunku namaz kilmayi bilmiyorum " diye icler acisi bir cevap alip , kicustu oturabileceginiz sorudur.

(bkz: namaz kilmayi bilmemek)
- neden namaz kılmıyorsun?
- ohoo, nerden baslayayim, birincisi sabah cok erken, ikincisi kahvalti vaktime, üçüncüsü ikindi birası vaktime, dördüncüsü ikindi birasından sonraki akşam birası vaktime, e zaten beşincisi uyku vaktime denk gelio! yani benim elimde olan bisey değil!
(bkz: allah ile kul arasına girilmez)
"tüm kalbimi bu işe adapte edemeden namaz kılmak bana biraz riyakarca geliyor" denilebilir.
bu sorudan önce inanıyor musun daha sonra da hangi dine inanıyorsun soruları sorulmalıdır.
''hayırdır ucu sana mı dokandı'' cevabı verilecek soru.
kesinlikle benim dinim bana senin dinin sana cevabı verilemeyecek sorudur soruya muhatap olan şahıs müslümanım diyorsa şayet...
o neden namaz kilmiyorsun?
x honk?
o neden namaz kilmiyorsun diyorum?
x sanane lan ya##########aaaaaaamm!!
zorlama, dayatma olmadigi iddia edilen islam dini yolu savascisi sorusudur, 777N/m ile terslenmesi gerekir.

o neden namaz kilmiyorsun?
+ annen daha ogretmedi..
"pasa gonlum oyle istiyor"
"s.kimden dolayı"
"bi siktir git cay koy aklın karısmıs"
veya
"hoca bir siktir git ya"

gibi cevapları hakkeden takkesine s.ctıgımının soru cumlesi.
Allah ile arama girmeyi ne zamandan beri düşünüyordun da şimdi patladın abi?diye soruya soru ıle karsılık verilebilir.
(bkz: oruc tutuyor musun sorusuna verilen cevaplar)
+ başbakan dedi olm hem laik hem müslüman olunmaz diye
- ...
+ eskiden evelallah 8 vakit kılardım
- 5 vakit olmasın o?
+ bende 5 biliyordum maliye bakanı 8 dedi
dini anlamamış insanlara sorulduğunda sanki çok kötü bir şey söylenmiş gibi tepki verilen soru cümlesidir. nitekim eğer din (611 de inen -ki zaten diğerleri de aynı kaynaktandır-) doğruysa bu fiili yapmazsan ahiret hayatın bayağı sıcak geçecektir. bunun farkına varmış kişinin de 'ulan ben uyandım sevdiğim arkadaşlarımı neden uyandırmıyorum ki' diye içinden geçirerek de sorabileceği soru cümlesidir***
sanane, şeklinde cevap verilebilecek soru.
neden sevişmiyorsun dan farklı bir tarafı olmayan aynı derecede soran kişiyi ilgilendirmeyen soru.
"ben kılsam senmi sevaba giricen lavuk" denilmesi farz olan soru.
-neden namaz kılmıyorsun?
-benim gibi birileri namaz kılmasında, senin gibi kılanlar sevap kazanabilsin diye.hepimiz namaz kılsak ne anlamı olurdu bu dünyanın canım benim...
+ cenabetim, abdest almaya üşeniyorum. yoksa elmalılı hamdi lillah müslümanım.
seni ne ilgilendiriyor ? diye cevaplandırılabilecek soru.