bugün

bana farz değil.
inanmıyorum. inanarak kılmamaktan iyidir. Akp lilerin yüzde 90 nı sadece cumadan cumaya gidiyor bu bir gerçek.
arap saçmalıkları...
akabeliler gibi olurum diye çok korkuyorum.
Asıl sebep bu değil ama bu da etkenlerden biri
Surelerin anlamlarını bilsen bile namazda okurken mealini düşünemiyorsun namazda en önemli nokta bu surelerde ki noktaları hatırlamaktır bence yoksa bişeyler hissedersin ama namaz amacına ulaşmaz yani arapça bilmiş olsaydım belki namaz kılardım.
- yaradanım; sen misin ?
+ yoooo, değilim.
- sen niye karışıyon lan o zaman !
namaz arapça bile olmadığı içinkuranda namaz kelimesi bile geçmediği için hatta namazı sabilerin islam öncesi cahiliye araplarıda hatta antik akadlarda kıldığı için onların farkı Allah a ortak koşmaları ve outa güneşe tapma olduğu için.

salat namaz demek diyenler bir daha okusunlar.
Arada sözlüğe takılmak dışındaki boş işler beni fazla sarmıyor.

Yahu zaman olmuş 21. Yy, hala 7. Yy arap adetlerini sürdürmece... Bırakın allasen...
Ancak hesabı sadece allah'a verilecek bir soru. (bkz: allah ile kul arasında)
Sen sor diye
Direk bin sevap aldın
Şimdi öte dünyada bir otomobil alırsın kendine bunu sormakla
ailemde kılan yok baba tarafı içki içer caminin önünden geçmişliği yok böyle olunca fazla dini bir bilgim yok. bugüne kadar hızlı yaşadım. ama herşeyin boş olduğununun farkına vardım.

mesela kız arkadaşım namaz kılıyordu annesi oğlum sen niye kılmıyorsun dedi. kızıda annesine üstüne gitme zeki çok bilgili bilenler böyle oluyor derken duydum üzüldüm.

neyse bazı olaylardan etkilendim sure felan ezberledim kılmaya çalışıyorum ama geçmişten temelim olmadığından zorlanıyorum. birde eski hayatım nefsime zor geliyor.
en son tam 5 vakit kılıyordum kızın biri yüzünden bıraktım nefsimize uyduk yine.

birde eskiden tanıyanlar inanamıyor hocamı oldun diyorlar biraz dışlanma oluyor. önceden hayat güzeldi zevk sefa tövbe ettikten sonra acayip zorlandım. inşallah yine başlarım.
günde 1 kere olsa kılarım. 5 defa ve her birinde abdest alma zorunluluğu uzaklaştırıyor.
bir an inancınızı bir kenara bırakıp objektif olun lütfen... bunun gram mantığı var mı?
namaz kılacak olsak da niye deist olalım dimi?
bütün inanıp namaz kılmayanlara sorulması gereken sorudur.
inanmayan adama zaten hiç Allah'ın var olduğunu bile ispatlamana gerek yok.
cahil adam cahildir.
Gereksiz olduğu için. inanıyorum ama namazı gereksiz buluyorum.
Nasip olmuyor.
Kul olmaya hoş bakmadığım için.

Kendimi kul olarak görmek, zayif olduğumu düşüne düşüne kendimi zayıf düşürmek, yakarmak, ağlamak, korkmak, sığınmak bunlar gibi şeylere ihtiyaç duymadım, duymuyorum.

Ne kadar acı varsa hepsini çekebilirim, ölümse en kötüsüne raziyim. Bir yudum canım var ve canimin kimseye bir borcu yok.
kavgası da.

Daha çocukken
insan olmanın şerefi tanrının huzurunda diz çökmekle ölçülmez diye dusundum. Düşünüş o düşünüş... doğru düşünmüşüm.
nefs yahuuuu.
bu kimseyi alakadar etmez tanrı ile benim aramda.
Memeleri dolgun kızla konuşsam bile mezi akıyor. Evlendikten sonra belki. Fetönün evlerinde kalsam alışırdım tabi.
ibadetlerini yapan 5 vakit namazında orucunda kimse olarak onların adına cevap veriyorum: Sizene Allah-u Teala mısınız? Kişinin ibadeti kendinedir günahı ve sevabıda.
Kazaya bırakıyorum ben . Hakikaten 5 seferi var bir de bunun. Çalışma saatlerine nasıl uyduruyorsunuz ofiste parçalar sıvalı şıpın şıpır naylon terlikle abdest olayı da zor.
Kılıyorum tabi. Fakat bazı zamanlar kaçırıyoruz insanlık hali.
azılı kemalistim ondan denilesi sorunun cevabıdır. evet...
güncel Önemli Başlıklar