bugün

uludağ sözlükte anket doldurmanın bile içinde olabileceği sebepler.
Türk olduğum için.
sen neden bu denli boşsun diye cevaplanası soru. Seni mi ırgalıyor nedeni; niçini?
- neden müslümansın?

+ bir düşün ey insanoğlu! bu etrafında olanları bakterileri, böcekleri, kuşları, ağaçları, yer küreyi, gökyüzü, uzayı, kara deliği... sonra kendini düşün iç organlarını, onları kaplayan ve koruyan zırhı düşün... daha sonra diğer hayvanları düşün tabiata nasıl adabte olduklarını hiçbir öğreten olmadığı halde nasıl yüzdüklerini düşün balıkların denizlerde... bu muhteşem dengeyi kuran/yapan bir güç/yaratan var ve bu güç/yaratan sana sadece kendisine biat etmeni istiyor... bu aydınlatıcı bir cevap olabilir misal... *

(bkz: stv ve kanal 7 tadında entry girmek)
- neden müslümansın?
+ bana ne?
NEDEN MÜSLÜMANIZ... ?

KÂLÛ BELÂ'DAN BERi MÜSLÜMANIZ.

alem-i ervah'ta yüce mevla insana hitaben:
-elestü birabbiküm_?(rabbiniz değil miyim_?) diye sordukta insan;-bela(evet-rabbimizsin)demekle onun rab olduğunu kabul etmiştir. dolayısı ile bütün insanların tek rab inancı ve nihayet müslüman oldukları anlayışının temelidir bu olay ve bu kelam. bu cümleden olarak ne zamandan beir müslümansın_? diye sorulduğunda kalu bela'dan beri. denir. yani evet dediğimiz andan beri anlamındadır.
Sen neden insansın? diye bi cevab verilebilir. Mantıklıda olur bence.
- neden müslümansın ?
+ neden olmıyayım ?
- bilmem
+ ozaman ikra
dünyada ki her dört kişiden biri müslümandır. o üç gavurun dördüncüyüm işte ben.
-elhamdülillah müslümanım.
+ama neden işte?
-cennette huriler varmış be abi.
+haaa! cehennemdeki nurilerin eline düşmeyeyim de var sanki bunun altında.
-nuri abi,cehennem de sen varsın demek ha? zaten senin gibilerin olduğu yere gitmem ben abi.
+görüşürüz.
bu soruya soruyla cevap vermek gerekir. "neden soruyorsun?" diye bir sormak gerekir. önce sorudaki niyet yada artniyet anlaşılmalı sonra asıl cevap kısmına geçilmelidir.
- neden muslumansin?
- zoruna mı gitti yarraaaaam?!!!
manda deveye sorar :

+deve boynun niye eğri?
-senin götün neden büyük?!!!>'+%'^%
toplumdan ötürü. hristiyanlar içinde doğmuş, o toplum içinde büyümüş bir insana "neden hristiyansın" sorusunu sormakla aynıdır. yani niçin hristiyan olduğunu bilmeyen bir insanla, niçin müslüman olduğunu bilmeyen insan arasında fark yoktur. bu soruyu sorduğunuzda genelde 2-3 dakika beklersiniz, çünkü çoğunluk neden müslüman olduklarını bilmiyor. şayet bu soruyu sorduğunuzda terslenirseniz, karşı tarafın sorduğunuz sorunun cevabını bilmediğine şüphe etmeyin.
-annem ve babam müslüman olduğu için.
yahudi bir toplumda doğsaydım yahudi olup diğer dinleri reddedecektim

hristiyan bir toplumda doğsaydım yine aynı şeyi yapacaktım.

putperest bir toplumda doğsaydım kesinlikle diğer dinleri kabul etmeyecektim.

hatta hindistanda doğsaydım ineğe tapıcaktım ve diğer tüm dinlerin benim dinime inanmadıkları için cehenneme gideceğini düşünücektim.

-dur bi dakka ya. burda bi mantık hatası var. herkes kendi dini dışındakileri reddedip onların cehenneme gideceğini düşünüyor ve din seçimi sadece doğduğun toplumla alakalı. iyi düşün bi mantık hatası var.

şu koskoca dünyada herhangi bir dine inananların tamamının "iyiki tanrının gerçek dinine inanan bir ülkede doğmuşum başka ülkede doğsaydım onlar gibi cehenneme gidecektim" dediğini biliyormuydunuz? *
-neden müslümansın

-çünkü nüfus kağıdımda öyle yazıyor.