bugün

'' yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşcesine. '' dizesini kavrayamayan bünyelerin, dizenin; '' orman '' kelimesi hariç, kalanını yadsımak mecburiyetinde kalışı sonucu meydana gelen söylem.
...

en güzel günlerimin üç melun adamı var
biri sensin
biri o
biri ötekisi
düşmanımdır ikisi
sana gelince
ne ben sezarım, ne sen brütüssün
ne ben sana kızarım
ne de zatın zahmet edip de bana küsssün
artık seninle biz
düşman bile değiliz.
*
edebiyat, şiir, vs. konuşulan bir masaya götüm götüm yaklaşıp, topuk-kıç osilasyonu frekansına pik yaptırarak gerisin geriye koşan bir adamın bu iki eylem arasında pırtlattığı özlü söz. edebiyat konuşanları kırmızı fular takan lavuklar zannedenler çok sopa yediler. fizikçiler bahsi geçen pik yapma durumun buna bağlıyorlar.
bunu söyliyenin şişirilmiş balon bi yazar olduğun gerçeğini değiştirmez.
sozluk yazarlarına benzemeyen sairdir. zira sisirildiyse de patlamamıstır. negatif yorumlardan goruldugu uzere sozlukte onun gibi kalemi eline alan bircok kısmi meslektası gaza gelmekle kalmamıs, patlamıstır da.
moskova borozancılarının sayesinde dünyanın en iyi şairleri arasında gösterilemye çalışılan nazım hikmet aslında sıradan bir şairdir. kimse bunun aksini idda edemez. çünkü şiirlerinde zerre kadar bir anlam derinliği yoktur. varsa yoksa moskof sevdasından ibarettir. özetleyecek olursak vasatın üstüne çıkmamış binlerce şairden sadece bir tanesidir. eğerki dünyaya örnek bir şair istiyorsak bize sadece necip fazıl yeter
şiirlerinde varsa yoksa moskof sevdası vardır diyen yazar için.

NAZIM HiKMET KUVAYi MiLLiYE 1. iNÖNÜ

inönü meydanı, yavrum,
rüzgâr,
soğuklar insanı arı gibi haşlıyor.
Zemheriler bitti diyelim,
hamsin ya başladı, ya başlıyor.
Muharebe beş gün beş gece sürdü.
Kan gövdeyi götürdü.
Ve nihayetinde
düşmanlar karın üstünde
top arabaları, sandıklar dolusu konyak,
altı kamyon bıraktılar.
Sonra, kaçarlarken, yavrum,
köyleri, köprüleri yaktılar.

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlara gelsin.
bu nazım, atatürk e burjuva diyen nazım değil mi.
halkını, milletini düşünmek şişirilmiş balon olmaksa, yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla; nazım hikmet şişirilmiş en büyük balon şairdir diye.

Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt
hainiyim, ben vatan hainiyim.
Vatan çiftliklerinizse,
kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
ben vatan hainiyim.
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
Nazım ı en ufacık bir şekilde anlamamış bir kere bile okumamış cahil insan söylemi olabilecek komik cümle.Halkı aşağılıyor diyenlere verilecek en iyi cevap olarak (bkz: Kuvayi milliye destanı)
Edit: *
şiirden anlamayan , nazım hikmeti tanımayan şişirilmiş balon kafalı embesillerin iddasıdır.
adam şairdir ben kitaplarını okudum kendimce bazı kanılara vadım ama edebiyata mal olmuş birine küfür etmek saygısızlık olur.

adam bir kere Türkiye milliyetçisidir öyle olmasa kurtuluş savaşıyla ilgili şiirleri olmaz

bu arada hayattında kadınların coklugu mevcut bunuda solcu larda alışkanlık oldugundan normal
Nazım Hikmet'in şairliğine laf edecek kadar şiirden anlayan(!)ın önce kendi ana dilini bilmesi, dahi anlamındaki de'nin ayrı yazılması gerektiğinden haberdar olması gerekir.
ahırdaki bir grup eşşeğin kendi aralarındaki munazara sonucu vardıkları karardır.
(bkz: sen onu külahıma anlat)
sırf ideolojik fikirleri uyuşmuyor diye dünyaya mÂl olmuş bir şairi körü körüne yaftalayan yazarın önermesi.

dünyanın bir ucundaki şili'den başka bir üstad ona şiir atfediyorken; ülkemizde kıçı kırık yorumların yapılması şaşırtıcıdır.

pablo neruda - güz çiçeklerinden nazım a bir çelenk
amaca bağlı şairdir. kiralık şairdir.
bu başlık üzerine düşündüm düşündüm, cahiliye döneminde sözlük olsaymış bile böyle başlık açılacağını kestiremedim.

(bkz: cehalet)
kuş beyinlilerin zeka limitleri kadarınca söylemiş olduğu sözlere kulak asmış olsak şuan bu ülkede insanlık adına hiçbir ipucu belirtisi dahi kalmazdı eminim.
kişisel bir görüştür.
seveni de vardır sevmeyeni de vardır.
O mavi gözlü bir devdi senin gibilerini bile sevdi. Senin gibilerin derdi laf kalabalığı etmekti..
cevabını bedri rahmi eyüboğlu'ndan geliyor:

ne bir haram yedi,
ne cana kıydı.
ekmek kadar temiz,
su gibi aydı.

(bkz: yiğidim aslanım)
(bkz: dol karabakır dol)

edit: hayır, neyini beğenmedin? nazım hikmet mi fazla geldi sana, bedri rahmi'den mi hoşnut değilsin?
dikkat çekme amaçlı yazıldığını düşündüğüm iddia. yok; eğer yazar ciddiyse, kendisine aşağıdaki dizeleri okumasını tavsiye ediyorum. zira kapasitesi bundan fazlasını almıyor olabilir:

anneciğim seni ben
çiçeklerden, yemişten
sarı saçlı bebekten,
canımdan çok severim.

(bkz: ilkokul şiirleri)
galadrieline katılır ellerinden öperim.
şişirildiği doğrudur şair olduğu yalan değildir. yahya kemal den şiir dersleri almıştır. o kemal ki bir tek dize için yıllarca beklemiş adamdır. hani yahya kemal? çünkü o komünist değil.
nerudanın nazıma güzelleme yazması aynı görüşten olduğu içindir. iyi-kötü şairliğine örnek olarak verilemez.
komünist bir şairle milli bir şairin karşılaştırılması dünyaya göre yapılacaksa milli şair her zaman kaybeder. çünkü komünist enternasyonal milli ise nasyonaldir.
komünistler "sanat toplum içindir." dediğine göre bu toplumun görüşleri önemlidir. nerudanın değil. türk şairlerini sıraya koysak nazım çok gerilerde kalır. siz sevin tabii sorun yok ama o en komünist halinizle sevmeyene faşistlik yapmayın yeter.