bugün

çoğu zaman neyin içinde olduklarının farkında olmazlar. Sürekli terk ediliş, geri dönüş, başka kadınlara ilgi tehdidi altında yaşarlar ancak yine de kopamazlar, kopsalar bile uzun süre geçmişin etkisinde kalırlar.

En son birkaç ay önce arkadaşım olan bir kadın laf arasında kız kardeşinin bir ilişkisi olduğundan, acı çektiğinden yakınmıştı. Biraz daha ayrıntı istediğimde olay çok berraklaştı; narsist biriyle bir türlü tam bitemeyen bir süreç içerisinde olduğunu anladım. Bu tür hikayeleri farklı kadınlardan dinlemişliğim var, çok tanıdık.

böyle şeylerde (olgusal yaklaşım dışında) akıl vermeyi de hiç sevmem ama kardeşine çok üzüldüğü için birkaç şey söyleme gereği hissettim. bana anlattığı olaylardaki davranış şekillerinin sebepleri ve neyi amaçladığı üzerine yorum yaptım. O da kardeşine bunlardan bahsetmiş. (Tespitlerin bilimsel olduğu iddiasında değilim, uyarmış olayım)

Narsist erkerlerle ilgili bilinmesi gereken en önemli şey -çok yüksek oranda- aslında çok kırılgan ve mental olarak çok zayıf olduklarıdır.

Bunun sebebi ise yine büyük olasılıkla geçmişte (çoğunlukla çocukluk veya ergenlik döneminde) yaşadıkları travmalardır. Dışlanma, terk edilme, güven kaybı, baskı altında kalma, kontrolcülüğe maruz kalma, aşağılanma vs vs. (Davranışsal olanlar dışındaki travmaların sonuçları çok yönlü olabileceği için oraya girmeyelim) insanlar özellikle küçük yaşlarda yaşadıkları travmalarla ilgili çeşitli baş etme yöntemleri geliştirirler. Bunları çözemediklerinde ise etkilerinden kurtulmak için bilinçaltına bastırarak unutma yahut yok sayarak alternatif bir hayal dünyası geliştirme yoluna gidebilirler.

Narsistlerin büyük çoğunluğu bu ikinci yolu seçenlerden oluşur. Zayıf oldukları realiteyi reddederek güçlü oldukları, her şeye hükmedebildikleri, baskılayabildikleri, kontrol edebildikleri varsayımsal bir gerçeklik yaratırlar. O dünyada onlar en mükemmel insandırlar, herkes onlara hayrandır, muhtaçtır, tabidir ve herkes onlardan zayıftır. (Mini bi tanrı kompleksi, diyebiliriz)

Tabi böyle bir dünya için gerekli olan, bu sahte gerçekliğe uyacak insanlar seçmek ya da uyumsuz olanları uyumlu hale getirmektir.

Narsistler böyle bir gerçekliğe zaman içinde samimiyetle inanmaya başladıkları için davranışları özgüven yüklüdür ve cüretkardılar. Kadınlar da bu fake özgüvenden etkilenip (ki genelde etkilenirler) onunla ilişki kurarlarsa narsistin mesaisi başlar.

Öncelikle çok ilgili ve aşık gözükürler, olabildiğine eğlenceli olmaya çalışırlar, çok fazla güven telkin ederler. Bu süreç kadının kendine yönelik yatırım ve beklentisini artırma sürecidir. Bu aşama tamamlandığında sıra kadının, narsistin hayal dünyasındaki gibi ona tamamen bağımlı, köle, onun için kendinden vazgeçecek hale getirilmesidir.

Çünkü mevcut haliyle sağlıklı bir psikolojiye sahip kadının muhakeme yeteneği, eleştirel bakış açısı, kendini savunma ve karşı koyma güdüsü normal düzeydedir ve bunların her biri narsistin dünyasını çevreleyen cam fanusu parçalayabilecek, dolayısıyla narsistin sahte kimliği için yaşamsal tehditlerdir.

Bu nedenle kadının zayıf noktaları, güvensizlikleri, kırılgan olduğu yönleri, özeleştiri yaptığı konuları tespit eder ve bu yaraları/zayıflıkları aleyhine kullanmak için zulasında bekletir. Akabinde kadını ilgisiz bırakma, sert şekilde eleştirme, alay etme, daha önce tespit ettiği zayıflıklardan vurma gibi özgüveni zedeleyecek davranışlar sergilemeye başlar. Bunlar sürekli olmaz, birini yaptıktan sonra tekrar çok ilgili ve şefkatli hale gelip oldukça maceraperest/eğlenceli aktivitelere dahil edebilir. kurbanı belirsizliğe iter. Kadın için durum tamamen öngörülemez olduğunda ne zaman ne yaşayacağını bilemez hale gelir ve bu belirsizlik özgüvenini yok eder.

işte ondan sonra eziyet başlar. Artık tamamen kendine bağımlı bir kadın onun hayal dünyasıyla uyumludur. Dahası, ona muhtaçtır ve bu, narsistin hayal dünyasındaki benliğinin gerçekliğine dair bir ispattır. Eğer o, o kadar mükemmel olmasaydı bir kadın peşinden böylesine koşar mıydı, her türlü eziyete rağmen onla beraber olmak için çaba gösterir miydi?

Aperiyodik olarak terk edilen, eleştirilen, başka kadınlara ilgiyle terbiye edilen, küçük düşürülen, zaman zaman sevgi patlamalarıyla beslenen kadın artık onun için oyuncak haline gelir. Kadının enerjisi sona erene, duygusal olarak posası çıkana kadar narsist bunu kullanır.

Ancak narsistlerin süperman olduğu bu sahte gerçekliğin kriptoniti realite ile yüzleşmedir. O büyüklenmeci halleriyle güya dünyaya hükmeden narsisti yerle yeksan etmenin yolu bir çay kaşığı kadar kendi ilacından ikram etmektir.

Narsist gerçekte o denli kırılgan ve zayıftır ki, gerçek durumuna ilişkin çok basit bir eleştiri, alaycılık, taşak geçme, siktir çekme, hele hele ciddiye almadığını sinyalleyen en ufak davranışlar narsiti perişan eder.

O arkadaş bana sorduğu bunları kısaca özetleyip narsistle kardeşi ayrı oldukları zamanlarda “hayatımda başka biri var” kolpalarına, ara sıra yoklayan kontrolcü davranışlarına karşı alaycı olmasını tavsiye etmiştim.

işte bu salak bir hikaye paylaşıyor ve kız görsün diye uğraşıyor, öteki gün kızın hediye ettiği gömlekle foto paylaşıyor, ara sıra arayıp “neredesin sen, hemen görüntülü ara beni” çıkışı (aa beni çok kıskanıyor seviyor mu yoksa diye düşündürme taktiği) yapıyor falan. Kız bunun mesajlarını siklemiyor ya da çok geç ve umursamaz şekilde cevaplamaya başlıyor. Tartışma çıkarınca da siklemeyip taşak geçiyor falan.

Sonuç mükemmel; eleman “hayatımda kimse yok” itirafıyla başlayıp kısa zamanda “lütfen bir kere görüşelim” diye yalvarma noktasına varıyor.

Tabi tek amacı kızı yavaş yavaş tekrar aynı sürece sokmak.

Kız tabi aynı tongalara düşerse bir ihtimal başarabilir ancak kız alaycılık ve siklememe neticesinde dönüşüm sürecini gördüğü için o farazi kimlikte etkilendiği özelliklerin kolpa olduğunu anladığından o etki yok oldu. Bunu da deneme amaçlı kasıtlı şekilde yaptığından takke tamamen düşmüş oldu. Elemanın yeni kurbanlar araması gerekiyor çünkü mevcut durumda kendisi muhtaç halde ve bu gerçekliğin acısına çok uzun süre katlanamaz.

Ancak çoğu insan karşılık olsun diye böyle alaycı, aşağılayıcı davranışlar sergilemeyi ayıp gördüğünden bunu yapmıyor ve narsistin sahte dünyasını çevreleyen fanus hiçbir zaman kırılmıyor.

Böyle bir ilişki yaşıyorsanız büyük ihtimalle bir narsistin, yani çok zayıf bir kişiliğin kurbanısınız demektir. Uyanma vakti.
Detaya girmemen yazının anlaşılabilirliği açısından çok iyi olmuş.
Sağol kardeşim, kısa ve öz yazmayı seviyorum.
narsist kadın mağduru erkekler gibi kırgın ve yorgun kişilerdir. iki erkek kendisi için tartışırken izlemekle yetinen, hatta gülümseyen kadınlar gördüm. kötü özellikler sadece erkeklere özgü değildir.
yahu tabi kötü özellikler sadece erkeklere özgü değil.

de, kadınların ilgi alanları nedeniyle sürekli suçu kadınlarda bulmak ve hayıflanmak da doğru değil sanki?
güncel Önemli Başlıklar