bugün

bir ramazan bayramıda , inananıyla , inanmayanıyla , ikisinin arasında kalmış iki yüzlülerle öyle yada böyle bitti . sabah erkenden kalkıpta camiye gider insan , tüm yıl namaz kılanıda , kılmayanıda . bir hoş olur içi , çoğu sporunda değildir yatıp kalkmanın . kimi inanmaz allah'a , kimi görememekten yakınır , kimi duyamadık daha der , kimi mucizelere inanmaz , kimi peygamberleri hiçe sayıp küfür eder , kimide kendi dinini bölüp mezheplere ayrılır . herşeye rağmen camide bir arada olmaz güzel gelir yinede . unutturur tüm yaptıklarını , paylaşmayı öğretir , insanı tanımanı sağlar . kendini , yüzlerce yan yana olarak görmeni sağlar . binlerce bedende eğilip kalkarsın secdeye , dinlersin imamı . gözün , gönlün yoktur secdede , tek derdin ibadet edip günahlarından kurtulmaktır ki , atamazsın . yine döner bulur seni , düşmez yakandan bir kere işledikten sonra .

oturduğum kapı köşesinde ettehiyatüyü okuyup , elimi daha yüzüme yeni sürerken , birden bacaklarımın onlarca ipini koparmış insanat tarafından hunharca hiçe sayıldığına şahit oldum . neyse dedim , belki işleri vardır insanların . kendimi ot yığını gibi yerlerden toplayıp , kalabalığın içinde ayağa kalkıp , sıra bekledikten sonra , sonunda camiden çıkmışsındır . ayakkabını sağ salim yerinde bulmanın sevincini yaşarken , bulmuştur seni bir insancık daha .

önümüzde yürüyen adam aniden yere eğildi . töbe estağfurullah niyeti bozdu , abdesti yanlış yolla açıyon dayı diyecekken , eline bir taş aldığını gördüm . arabanın altında yatan sokak köpeğine durmadan taş atıyordu puşt ! ulan daha demin beraber namaz kılıp , içimiz huzurlu hayal kurarken , ne yapıyon dayı sen ? tüm akıcılığı bozmana değdimi dayı ?

adam köpeği taşladıktan sonra , hemen yanındaki gecekonduya kat çıkılaraktan dört katlı apartman olmuş evine girdi . ve o anda kan beynime sıçradı . bizim puşt dayı , meğer bahçesinde kurt köpeği besliyormuş . para verdi ya , beslerde severde . gitti önce kurduyla bayramlaştı dayı . köpek arabanın altından kaçmaya çalışıyordu o ara . benden biraz daha küçük oğlu da vardı içeride . birşey söyleyip adamında , kurdunda iflahını becerseydim , ne ramazan kalırdı ne bayram . sustum evet sustum ama bir sor niye ?

evet hemen anladın . soruyu eve gelirken bende düşündüm ama cevap bulamadım . sen bulduysan dayıya söylersin atmasın bir daha taş maş . bir bayram namazı daha böyle piç oldu , adam daha demin namazdan çıktı , aşka gelmiş yerleri yalıyacaktı nerdeyse .