bugün

bayan müşterilerine malını satmanın yolunu bulmuş esnaftır .

kadınlar etkilenir böyle şeylerden. aman! kadın evli olmasın , hadi evli olsa da yanında kocası olmasın mümkünse.
(bkz: bayan kuaforü)
kendini beğenen esnaftır.
(bkz: hoşlanılan erkeğin ilk kez güzelim dediği an)
ağzının ortasına yumruk atacağım yılışık esnaftır. senli benli konuşana bile gıcık olurum yahu.
(bkz: mesafe)
yavşamada aşama kaydetmiş esnaftır.
"müşteri velinimetimizdir" sözünü abartan esnaftır.
vıcık vıcık olan esnaftır.bunların kendilerine güvenleri de bir acayip olur.böyle yan yan bakarlar sırıtırlar falan.
(bkz: esnafa bsg diyen müşteri)
babana borcum var da der o şimdi.
gazoz ikram etme potansiyeli vardır. (ha eğer esnaf yaşlı, müşteri genç ise normal, yaşlar yakınsa sakat, cinsiyetler aynıysa tuhaf karşılanabilir)
not: gazozu her koşulda reddedin.
bunun erkeğe canım, hayatım, cicim diyen erkek versiyonu da mevcuttur. aynen başıma gelmiştir. altı üstü bir dürüm sipariş ederken bana söylediği kelimeler. tabi arka arkaya değil farklı cümleler içinde kullandı. sonraki hafta bir daha sipariş verirken yine hayatım falan dedi. o zaman anladım bu adam bütün konuşmalarında böyle. bundan sonra seni arayanın dedim kendime. yok arkadaş dünya üzerindeki son dönerci olsa yine sipariş vermem ben bu adama.
sopalık esnaftır. merak edilir "güzelim, canım, hayatım" tarzı kelimeleri söyleyebilme cürretini nereden aldığı.
Zor bulunur, çabuk dövülür ve kovulur tarzında esnaftır."esnaf" yerine başka mesleklerin kullanılması lazım durumdur.