evet arkadaşlar; bildiğiniz üzere cumhuriyetin kurulmasından önce ismi mustafa kemal olan civan osmanlı paşası cumhuriyet kurulduktan sonra atatürk olmuştur.

dikkat ederseniz eleştiriler hep atatürk'e yöneliktir, fakat artık mustafa kemal de eleştiri almaya başladı...

aslında mustafa kemal tüm halkını kucaklayan önder gibi önderdir, fakat atatürk belli kesimin önderi olmuş. inançlara, özellikle de islam inancına saygısı pek olmayan bir kişiliktir. dolayısıyla türkiyede yaşayan insanların büyük bir kısmı atatürk'ü pek sevmez.

atatürk yüzünden mustafa kemalde artık bol bol eleştiri almaya başlamıştır.

anlayacağınız; mustafa kemalin suçu yok biz onu atatürk sandık
mustafa kemal ve atatürk işlerinin ayrılması.. gereksiz, anlmsız, saçma..
'Ben aslında Mustafa Kemal'i seviyorum,sıkıntım Atatürk ile' diyenlerin hezeyanıdır.
Baştan almak gerekirse iki kişilik arasında aslında zerre kadar fark yoktur.Yola çıkarken akıldaki niyet,uygulama,netice ile ilgili fikriyat Gazi Paşa'nın ilk gençlik yıllarından beri aklında olandır.1938 yılında öldüğünde de aklında olan ile arada fark yoktur.Elbette ki okudukları,yaşadıkları ve tecrübeleri bazı hal ve durumlarda yöntem değişikliğine neden olmuştur ancak Atatürk'ün Türk halkının kurtuluşu ,1.Dünya Savaşı akıbeti ve sonrasında olabilecekler,yapılması gerekenler ..vs ile ilgili fikri aynıdır.
Tuhaftır,ısrarla arada hala kişilik ve yöntem farklılıkları aranmaya çalışılır.Bu da dünyada başka hiçbir lider için uygulanan bir araştırma metodu değildir.