bugün

Evet kılarlar. Hem de islam da ki namazın hemen aynısını.
Abdestte alırlar mı? Evet. Hem de islam da ki abdestin hemen hemen aynısını.

Akla ilk gelen bir kaç soru?
1: Kıbleleri neresi?
2: Biz niye hiç görmedik?
3: Nasıl kılıyorlar?

Sırayla cevaplamaya çalışalım.

1: Kıbleleri neresi?
ilk kıbleleri beytül makdisi dir. islam gelmeden önce kıldıkları namazda burayı kıble kullanırlarmış. Davud (A.S.) ın oğlu Süleyman (A.S.) tarafından inşa edilmiştir.
Yeni bir peygamberin geleceğini bilen ve bekleyen israil oğulları, daha önceleri olduğu gibi gelecek son peygamberinde onların kabilesinden çıkacağını kabul etmişler. Yüzyıllar süren bu inanışla çeşitli hazırlıklar yapmışlar. Ancak Son peygamber hiç beklenmedik şekilde Arapların içinde kureyş kabilesinden çıkınca inanmak istemişler. Daha sonra kıble olarak kabe nin işaret edilmesiyle iyice panikleyen israil oğulları bu durumun para ve siyasi iktidar konusunda sorun çıkaracağını düşünmüşler. Kıblenin kabe olması Kudüs ü fakirleştirecek ve önemli bir ticari kayıp olacaktır çünkü.
Bu yıllarda uzun bir süre daha kendi kıblelerine doğru ve Süleyman AS bu yana bir hayli tahrif olmuş namazlarını kılmaya devam etmişler. O dönemin Musevileri arasında kabeyi kıble kabul ederek namaz kılan ayrılıkçı Museviler başlamış. Bu Kudüs için durumu iyice kötüleştirince, Musevilerin iç savaşları ve siyasi göçleri hızlanmış.

Museviler için namaz bir dini gerekliliktir. Ancak bir çok Musevi namaz kılmaz. Aynı bizde ki gibi. Bizim içinde namaz bir şart ama bir çoğumuz kılmıyoruz, hatta aramızda anlı bir kere bile secdeye gitmemiş insanlar var.
Namaz kılan museviler için günümüzdeki kıble Kudüs yönüdür.

2: Biz niye hiç görmedik?
Evet ben hiç görmedim. Ama ben zaten hiç ibadet eden Musevi görmedim ki. Çünkü Museviler orta çağ döneminden beri Hristiyanların aşırı baskısı ve toplu katliamları yüzünden kendilerini gizleme eğilimindedir. Bu karakteristik özellik Museviler için bin yıldan fazla devam edince artık toplumsal kültür mirası haline dönüşmüştür. Genellikle ibadetleri dışarıya kapalı sinagoglarında yaparlar.
Örneğin bir cami yahut kiliseye girmek serbesttir. Ama sinagoga girmeyi deneyiniz oldu mu hiç? Giremezsiniz. Almazlar. Kapalılık ve gizlilik neredeyse dini bir kuraldır ve saygı duymak zorundayız.
Hâsılı kelam Musevilerin dindar olanları evlerinde ve sinagoglarda namaz kılarlar.

3: Nasıl kılıyorlar?
Önce el, yüz, burun, ayak yakararak abdest alıyorlar. Bazı sinagoglarda sadece Rabbiler bu ibadeti yaparken çoğunda, cemaatte eşlik ediyor.
Musevilerin mazını izlemek için video:
http://www.dailymotion.co.../xgdd5u_musevi-namaz_news