bugün

-hamdi abi ananla ilişkin varmış diyorlar ?
+ yok öyle birşey kamil ben bu duruma tepki vermiyorum gerçek değil nasıl olsa.

(bkz: yuh artık)
(bkz: mumsöndü başlığının engellenme nedeni)
insanların namuslarına, edeplerine düşkün olmaları nedeniyle bu konularda atılmış bir iftiraya haliyle verdikleri bir tepkiye şaşan eşhas söylemidir. azıcık empati yapınca tepkinin nedenini anlamak zor olmasa gerektir, ama ya aşırı saflık, ya da art niyet söz konusudur böyle bir soruyu soranlarda.
bunu anlamanın en kestirme yolu empatidir. misal, senin anne şöyle böyle deseler ne dersin? tepki gösterince annen şöyle böyle mi oldu? noldu şimdi?
daha önce hiç iftiraya maruz kalmamış insanın tepkisidir. beyni gram çalışmamaktadır ayrıca.
söylediği söz ağzından değil, kıçından çıkmaktadır.
abicim, biraz düşünme yeteneği olan biri bırak aleviyi insan olan birinin öyle bir şey yapmayacağını bilir.
bilmiyorsa bile biraz araştırma gereği duyar.
her yerde yazar o olayın nasıl ortaya çıktığı, ve asıl amacın ibadet esnasında osmanlı askerlerine yakalanmamak olduğu.
ama bizim milletimiz ne okumaya, ne de araştırmaya hevesli olmadığı için böyle götten çıkma bilgilere balıklama dalmakta.
zaten okuyup araştıran bir millet olsak böyle bir şeyi tartışma gereği duymazdık.
(bkz: neyse olm ya ben bi şey demiyom)
günümüz dünyasında hala hurafe nedir bilmeyen bir gençliğin olması çok acı gerçekten.

neden hala ''tepki'' olduğunu, bilmem anlatabildim mi?
peki bu mum söndü saçmalığna hangi kültür,hangi etnik köken inanıp karşı mezhepi aşağılamak adına büyük bir gerizekalılk örneği gösterir.
+ananı zksinler.
-lan öldürürüm seni.
+neden ki ananı mı zkiyolar ki tepki veriyosun.
-kolunu sökerim.

daha canbebe giyen tiplerin kurabileceği en mantıklı bağıntı da bu kadar olur zaten.
kimse bir iftira karşısında tepki vermeden duramaz. böyle mantıksızca sorulara cevap vermek entry israfı olsada insan yanıt vermeden duramıyor. insan namusu şerefi için yaşar. Mum söndü olayında mumlar sönünce kim kime dum duma .. yok kardeşim öyle bir dünya. ahlakınızdan utanın. vicdanınızdan utanın. Bu iftiranın çirkinliği tartışılamaz. Eskiden cem yapılması yasaktı. Bunun üzerine alevi müslümanlarda geceleri evlerde toplanıp cem zikirlerini habersiz yapmaktaydılar. Yasak olduğu için çok ciddi bir devlet baskısı vardı. Bu nedenle bir tehlike halinde mumlar söndürülüyordu. insanların yaşadıkları güç şeylerden fırsat çıkarıp çamur atmak çok çirkin birşeydir. Bir de bu insanlar müslüman olduklarını söylerler.

Çamur atarken eliniz de pislenir, unutmayın.
Çok haklı bir başlık, çooooook... Hemen neden haklı olduğunu açıklıyorum: ateş olmayan yerden duman çıkmaz değil mi ama, gibi bir düşünce tarzıyla yazılmış başlık çünkü. Kendince haklı olabilir tabi. Şimdi bir de bence bakalım: insanın fikri neyse zikri de odur, gibi bir düşünce tarzıyla bakıyorum bende. Yani demem o ki: Mum söndü vardır, aleviler bunu yapıyorlar diyenlerin tümü; bunu içi kaldıran, bunu yapacak tiplerdir. Bu sapıklıktır ve insan olan insan, bunu bir başkasının da yapmayacağını bilir. Dünyada sapık yok mudur? Vardır tabi. Anasına, bacısına göz koyan hatta sokaktaki hayvana bile göz koyan çok sapık vardır bu dünyada. Ama bu insanlar alevi, sünni, yahudi v.s. falan değil, sapıktır. Hiçbir şeyle değil sadece ve sadece sapıklıkla bağdaştırılabilirler. Şimdi ben de mum söndü vardır diyenlerin hepsinin ensest ilişki yaşayan tipler olduğunu söylüyorum. Lütfen hiçkimse tepki göstermesin. Yani sonuçta bunu dile getirenler bunu yapan tipler değilse neden tepki var ki?
zekadan ve empatiden uzak başlıktır.
şöyle ki;

peki o zaman... sana 'orospu çocuğu' denildiği zaman neden kızıp kavga ediyorsun madem? eğer annen orospu değilse neden bu tepki genç?
ensestle suçlanan her günahsızın vereceği haklı tepkidir. şahsım adıma ; anama veya avradıma küfreden bir yavşak için 2 sene yattım içerde. ana avrat bacı bu kadar ucuz bişey mi? hangi dinin kitabında böyle büyük bir hakaret var? yapmayın ! gelde dinsiz imansız olma kardeşim. dini sözde çok iyi bilen, dini tam manasıyla yaşayan insanların kitabında böyle bir atıf, böyle bir rezillik var ise biz hangi dine hangi kitaba inanacağız? bizi dinden kitaptan soğutmayın. iyiyken kötü olmayalım. ana, bacı, eş, çoluk, çocuk hepimizin namusudur ve namusa gelecek her anlamsız kelam cinayet sebebidir. akıllı olun egelerin ve dorukların iyi saatte olsunlarını uyandırmayın saat 05.00 itibariyle.
mantıkılı olanı bu kime söylesen iftira atsan olamayan bişeyi söylesen tepki verir sonuçta agır bir suçlama var.
birine geri zekalı desek o nasılsa değilim diye tepkisiz mi durur yoksa savunmaya mı geçer. ki bu durum çok daha agır.
nasıl ki orospu çocugu denilen insan anam orospu değil deyip gülüp geçmiyorsa tepki verip kavga çıkartıyorsa alevilerde olması gerekeni yapıyor.
eger empati kurarsanız verdikleri tepkinin doğallıgını anlamak hiç de zor değil.
şaban:

-gul yabani diye bir şey yoktur, olamaz. ama olabilirde...

doc dr c sinan sagiroglu:

-mum söndü diye bir şey yoktur, olamaz. ama olabilirde...

edit:
entry sözlük formati'na aykırı.
silinme sebebi? yok!
orospu çocuğu değilsen, neden tepki gösteriyorsun?
yalan ne kadar büyükse inananı da o kadar çoktur* sözünü benimsemiş insanların soru cümlesi.
muhtemel cevaplarından biri şu olabilir***: çünkü eşşeğin zikinden dolayı.
sünniyim.
iftiraya ses çıkarılmayacak mı,tabi ki tepki verilecek,diye cevap verilebilecek sikindirik tespit.
tepki çünkü iğrenç bir şey.
burada alevilere karşı "şakayla karışık" yapılan incitici imaları, göndermeleri; bazen bunları da bir yana koyup açık açık alay etme ve aşağılamaları gördükçe yanıtını aramaya daha fazla gerek kalmayan bir sorudur.
e yapılan iftiraya bakınca anlaşılır neden tepki olduğu. aynı iftiranın bir il veya bölge için atıldığını düşünsene, sinirlenmez mi insan, bu ne kadar çirkin bir şey diye?
lisede yaşadığım yerden dolayı çok alevi arkadaşım oldu, hemen hepsi de çok iyi insanlardı. ailelerini de tanıdım bir çoğunun. şimdi bu insanlara böyle bir iftira atılması benim bile sinirlerimi bozardı. lisede lafı bu mum söndüye getirmek isteyen seviyesizlere çok kızdığım için beni de gizli alevi felan sanırlarmış. sonradan bir arkadaşım söylemişti. fitiranın her türlüsü insanı sinirlendiriyor ama böyle iğrenç olanı tepkiye de yol açıyor. gayet insani bir durum yani.
evet gerçekten de çok haklı bir soru. halbuki ülkemiz gayet kendinden emin insanlardan kurulu bir ülkedir. mesela " ne bakıyon lan dik dik" argümanıyla kavga edilen ülkelerden asla değildir. ben şimdi çıkıp "e madem böyle bi şey yok niye tepki goyuyon gardeş" zihniyetini taşıyan insanlara durup dururken amiyane tabirle "anasını siktimin orospu çocuğuuuuuuuu! desem sokak ortasında, hiç de tepki vermezler, çünkü annelerinden ve kendilerinden emindirler, dönüp bakmazlar bile... hatta isterseniz iki kere daha analarına küfredin, "anneni dilledim geçen ohh, böyle böyle hoplattım, poposuna şaplak ataraktan tatmin ettim hayvani arzularını" deyin size herhangi bir reaksiyon göstermeyeceklerine şahit olacaksınız. neden? çünki kendilerinden ve anneleinden eminler, isterseniz deneyin! haa eğer tepki veriyorlarsa onlara "madem yok böyle bir şey niye tepki veriyon diyerek" onları anaları ve kendileri hakkında sorgulamalara teşvik edin.
aslında iftira atanlara bir tepsi baklava sunmak lazım. Günahlarını aldıkları için.

Kasıtlı ve gerçek dışı suç yüklenirse, bir suçtan sıyrılmak adına başka kalpler incitilirse, hiç yoktan yere insanlar kirletilirse ve karalayarak toplumdaki yerini pasifleştirme çabaları içersindeysen, değersizleştirirsen yoktan yere, en sonunda dışlanmaya sebep olacak çıkar hesabıyla üretilmiş yalanlar ve karalamalar karşısında susup boyun eğmesini beklemek hiç de normal değil.
Marjinal yaklaşımların olası tepki odaklarının hedefinde olduğu dini inanışın bir hurafesi. (bkz: alevilik)
kimsenin tepki gösterdiği yok. sadece bunu söyleyen yanlış bilgilendirilmiş olduğu için, karşıdakinin açıklama yapmasına tepki deniyorsa, o kişiye gerizekalının öde gideni denir.
çok eskilerde tokat'ta ve sivas'ta devlet hizmeti için kalan, dedem ve ninemden böyle bir şeyin o zamanlarda yaşandığını bizzat duymuşumdur. inanmak istemediğim halde defalarca kez sordum ve malesef şaka yapmıyorlardı. kabul etmek istemediğimiz anlamda yaşanılan bi olaymış. en sevdiğim arkadaşlarımdan bazıları alevi olabilir ama bu dedemle nineme inanmayacağım ve bunu sizle paylaşmayacağım anlamına gelmiyor.