bugün

Sikimde olmayan dizi hatta fragmandır.
star tv'de yayına girmiş bir dizi.
harem hayatına hiç girmeyeceğim. ilk bölümünü izledim. haremde anlatılanlar kurguyla birlikte o keşmekeş karışıklığın hakkı vardır.
ancak:
Kırım şehzadelerinin osmanlı'nın soyunu kurutmaya çalıştıkları iddiası gülünçtür.
zannedersem burada işi büyücülüğe, kahinciliğe verecekler, ıv. murad dönemindeki bir büyücünün ''adında kuş adı olan birisi devleti yıkacak'' minvalindeki sözlerine binaen de büyücüyü haklı çıkartarak şahin giray'ın ölümünü müstahak olarak gösterecekler.

şu an ki izlenimim böyle.
aynı zamanda tahta geçen birinci ahmed 13 yaşında padişah oluyor.
allah aşkına o çocuk 13 yaşında gibi mi duruyor?
Ulan millet hem diziye küfür ediyor hemde bayıla bayıla izleyor..
muhteşem yüzyıl da öyleydi.

ayrıca hülya Avşar için mi izliyorsunuz diziyi,güzel kadın görmek istiyorsan aç interneti Google'a;
stoya yaz
sasha grey yaz
Eva Angelina yaz
illa biz mi öğretelim yani...
70 ülkede yayınlanması planlanmış dizi. Kurtlar vadisinin koltuğunu kaptılar.
kırım şehzadelerinin osmanlı soyunu kurutmaya çalıştığı dizi. bir de şahin giray diyor ki teammüllere göre osmanoğlullarının soyu kuruyunca teammüllere göre taht cengizlilere ( kırım hanedanı) geçecek diyor. kim götünden uydurdu lan bu teammülü. biraz yavaşşşş. diziyi destekliyorum ama bu kadar büyük saçmalık yapılmaz.
Hülya avşar yüzünden izlemediğim dizi. Başka oyuncu mu bulamadınız amk.
gayet başarılıydı.
ilk bölümü gayet kaliteli çekilmiş olan dizidir. Sıkı bir yabancı dizi takipçisi olarak gönül rahatlığıyla yurt dışında iş yapabileceğini söyleyebilirim. Hele ki Kösem sultan'ın yaşadığı Yunan adası sahneleri alıp başka bir dünyaya götürüyor izleyiciyi. Emek harcanmış.

Hülya Avşar, Osmanlı, harem, ecdad, diriliş kelimelerinin geçtiği yorumları siktir edin. O adam, okumadığı kitabı bile eleştirebiliyor, takma onları kafana.

Edit: sonradan konuyu derinleştiremediler maalesef. Akmıyor dizi. Bitebilir.
efektleri en sevdiğim dizi olan doctor who'dan güzeldi. üzüldüm.
(bkz: vasat)
ya televizyon dizisi bu amınakoyim yeter lan. yok efendim gerçeklikle alakası yokmuş, sultanlar memelerini açıyormuş, normalde açılmazmış, padişah ergün biriyle sevişmiyormuş, at üstünde sefere katılıyormuş falan. lan tamam tarih bilgin mükemmel ve atalarınla süper ötesi gurr duyuyorsun anlıyorum. ama bu dizi lan. kurgu var, reyting var, show var, halkın istediği her türlü ahlaksızlık var. olum bunun adı dizi. bakın belgesel demiyorum. dizi. osmanlı tarihi ile iligli çok güzel belgeseller var. eleştirenleri oraya alalım biz. dizi bu lan. tabi abartı saçmalık olacak. ne bekliyosunuz amınakoyim. bak dellendim. acıktım da zaten.

not: türk dizi izleyecek kadar boş zamanım yok. 3 saat den hesaplasak reklamla birlikte 30 bölüm desek yılda, 90 saat, buna tekrarlarını izlemeyi katsak 100 saat. yedi sezon çekilse 700* saat. yedi yılda tam 29 gününüzü yani bir ayınızı bir diziye veriyorsunuz.
anlaşıldığı kadarıyla dizinin entrika kontejanında giray biraderler önemli yer teşkil edecektir.
oldukça başarılı bulduğum dizi. diziler ve sinemalar için yazılan senaryoların bire bir tarihe uygun olması gerektiğini düşünenler, çok büyük bir yanılgı içerisindeler. senaryo olarak yazılan bir eser, değil sadece tarih esinlendiği kitabın bile dışına çıkabilir. bu senaryo yazmanın esasında vardır. dizinin Osmanlıyı küçülttüğüne inananlar çok fazla. Nerede küçültmüş bunu anlayamadım? I. Ahmed'in ölüm korkusu mu? Eşiktekini beşikteni, kendi evladını göz kırpmadan boğrdurarak öldürtmüş babanın, hiç sancağa çıkmadan 13 yaşında tahta oturmuş, tecrübesiz bir evladından söz ediyoruz burada. Bence karakterin içinde bulunduğu durumu oldukça iyi yansıtmışlar. I. Ahmed'in yaşının küçük olmasından dolayı haremin ona nasıl müdahele etmek istediği de güzel verilmiş. dedelerini insan üstü olarak gören Osmanlı torunlarına, aslında onların insan olduğunu hatırlatıyor dizi. Tabi 13 yaşında kılıç kuşanıp viyana kapısına dayanacak dallama çok içimizde.
Mantık hataları ve tarihi hataları ile dolu olan vasat dizi.

Efendim sıralıyorum.

1. Mahpeyker kösem boşnaktı rum değildi.

2. Mahfiruz çerkezdi rum değildi.

3. Sultan 1. Ahmed han 20 yaşlarında halvete girdi, 13 yaşında değil. Lan dizide oğlanın ahlakını bozuyorlar.

4. Kösem sultan saraya zorla getirilmedi. Bakıcı ailesi kendi rızalarıyla onu harem-i hümayuna eğitim görmesi için verdiler. Kızlar ağası bilmem ne ağa taa kızın kapısından aldı kösemi. Ayrıca adı zaten kösemdi vede müslümandı. Saray'a getirildiğinde 5 yaşlarında filandı. Uzun yıllar harem-i humayunda eğitim gördü, terbiye, fıkıh, takva, ilmihal vs vs dersleri almıştı. Sultan 1. Ahmed'in huzuruna çıktığında 18 yaş civarındaydı.

5. Sultan 1. Ahmed çok dindar ve dini bütündü, kadınlara pek yüz vermezdi. Haremde pek vakit geçirmezdi.

6. Padişahlar kafalarına göre cariye seçemezlerdi ve halvete giremezlerdi. Zira 4'de kadar sınırları vardır. Cariye seçimlerinde valide sultanlar yakinen ilgilenirlerdi. Oğullarına terbiyeli, edepli, ahlaklı, namuslu, dindar, efendi ve soyu sopu temiz bir kız seçerlerdi ve yaşları kemale erdiğinde padişaha sunarlardı.

7. Cariyeler kaçırılıp saraya zorla getirilmedi. Savaş esirleri denen karavaşlar da öyleydi. Savaş sonrası bile kimse savaş esirlerini alıp sarayına götüremez. Önce rızaları alınırdı.şunu artık anlayıp kavrayın arkadaş.

8. Yeniçeru ocağına acemi oğlan olarak gelen çocuklarda zorla devşirilmedi. Aileleri kendi rızaları ile verirlerdi oğulları istikballeri olsun deyu. Ayrıca para karşılığında yapılırdı. Balkan kasabalırına ve köylerine paşalar ve yahut çeri başları giderdi. Ailelere tarla tapan ve yüksek miktarda altın verirlerdi.

9. Harem-i humayun denen mukaddes yerde erkek sinek bilem uçmazdı. Haremi muhafız eden ağalara kara ağalar denirdi. Bunlar zengi ırkından olup çirkinleri ve hazır hadım olanları getirirlerdi. Yani o zamanlarda ki afrika'nın zengi kralları erkekleri saraylar içün hadım ederlerdi. Osmanlılarda hadım olmuş erkekleri harem'e muhafız olarak alırken diğer avrupa devletleri ve krallıkları köle diye alıp işkence ve eziyet ederlerdi.

10.haremde ki görevli hatunlar yani (kalfalar ustalar dadılar) çok çetin sınavlardan geçirilip öyle alınırdı. Dizide göründüğü gibi aşüfte, yollu, çirkef, asi, başangılar alınmazdı. Velevki böyle bir durum hasıl oldu tez kelleleri vurulurdu.

Edit: aklıma geldikçe eklerim.
kendilerinden rica ediyorum, bir zıbık sahnesi olmalı.. ayrıca kaygusuz içen istanbul ahalisi de gösterilmeli.
hülya yavşar yüzünden izlemediğim dizi. muhteşem yüzyıl ı meryem uzerli varken arasıra izlerdim. ama bunda siftahım yok, olmayacağı da malum isim yüzünden kesin.
sevmiyorum seni hülya.
yalan dünya devam ederken izlememe kampanyası başlatmıştık. (#25816446) sonuçta yok oldu gitti. aynı izlememe kampanyasını leyla ile mecnunun yeni türevlerinde de yapmıştık ve hemen yayından kaldırılmıştılar.

şimdi aynı izlememe kampanyasını bu sefer bu dizi için başlatıyoruz. ha gayret! özetleri bile izlemeyin. hdp yi övüp bu diziden rol kapanlara kaptıkları rolleri ellerinde patlatalım.
sonraki bölümlerinde beren saat oynayacağı için izlemeyi bırakacağım dizi. anastasianın nesi var yahu mis gibi kız işte. beren saat yakışmaz bu kızdan sonra.
Güzel bir dizi olduğunu ilk bölümde belli eden dizidir.
5-10 dakikadır bakıyorum da bu Anastasia'nın aksanı fazlasıyla irrite edici, tonlama vurgu berbat.
Ayrıca başka kız mı bulamamışlar merak ettim.
"Biz her şeyin iyisini biliriz" diyerek rte'ye selam çakan dizi.
Başroldeki anastasia Müge boz un tıpkısının aynısıdır.
Ama tabi bizim ülkenin erkeklerinde yabancı kız fetişi olduğu için normal.
Bir ara denk düştü tvde dolanırken haremde bir sahne geldi.Ecdadımızın borazanı hep haremde ötüyomuş.durur muyum değiştirdim kanalı.
Yemin ederim içim bayıldı.
Oğlum osmanlıyı göklere cıkarıyoz da tarihte bile çakma her şey. Bu ne be resmen sülümanın ilk bölümlerinin aynısı.
izledikçe osmanlının neden bok çukuruna düştüğünü anladığım tarihi belge niteliğinde dizi.