bugün

ne mutlu türküm diyene!
(bkz: atatürk ün sözleri)
(bkz: aramaya inanmak)
Atatürk, 29 Ekim 1923'te kendisiyle görüşen Fransız muhabiri Maurice Pernot'ya verdiği demeçte, yazarın sorusu üzerine şöyle demiştir:

"Türk milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır, demek istiyorum. Dinimize bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum.

Ey millet! Allah birdir, şânı büyüktür. Allahın selâmeti, âtıfeti ve hayrı üzerinize olsun. Peygamber Efendimiz Hazretleri, Cenâb-ı Hak tarafından insanlara dini hakikatleri tebliğe memur ve rasûl olmuştur. Kanun-ı esâsî, cümlenizce malumdurki, Kuran-ı azîmüşşândaki naslardır. insanlara feyiz ruhu vermiş olan dinimiz, son dindir, ekmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, hakikata tamamen tevafuk ve tetabuk ediyor. Eğer akla, mantığa ve hakikat tevafuk etmemiş olsaydı, bununla diğer ilahi doğal kanunlar arasında tezat olması icabederdi. Çünkü bilcümle kevni kanunları yapan Cenâb-ı Haktır.

Arkadaşlar! Cenâb-ı Peygamber, mesaisinde iki dâra yani iki haneye sahip bulunuyordu. Biri kendi hanesi, diğeri Allahın evi idi. Millet işlerini Allahın evinde yapardı. Efendiler, amiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler, tâat ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapmak lazım geldiğini düşünmek, yani meşveret için yapılmıştır(Söylev, C II, s 94)

yah yah undebah editi: dinsiz diyenlere ithafen.
hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. başka mürşit aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir..
"ananı da al git" yok lan yanlış oldu bu bi hadisti galiba.
çok fazla büyütülmemesi gerekir zira öyle çok anlamlı sözlerde değildir zaten.
geldikleri gibi giderler.

milletime herşeyi öğrettim ama uşaklığı öğretemedim. ( bir olaydan sonra söylediği söz. )
ne mutlu türküm diyene!
--spoiler--
bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
--spoiler--
"... bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitaplarla asla bir tutulmamalıdır. biz ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

vallahi beni benden alıyor. ne kadar açık konuşmuş değil mi?
" Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırı ne olursa olsun, ilk önce ve herşeyden önce Türkiye'nin bağımsızlığına, kendi benliğine, milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir.
Dünyada, uluslararası duruma göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevi unsurlara sahip olmayan kişiler ve bu nitelikte kişilerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur."
(bkz: muhteşem süleyman)
" geldikleri gibi giderler. "
hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
"türk milleti çalışkandır, türk milleti zekidir." hani son seçimde, %50 ye laf edenler vardı ya, onlar tekrar tekrar okumalılar bu sözü. "türk milletinin yarısı" demiyor sonuçta.