bugün

sahip olduğu değerleri koruyan kadın satıcısı. sahip olduğu değerler de değerlerdir hani, koruma da yanında yat cinsinden.
absürd bir önerme olmuş. pezevenkten muhafazakar olmaz.
muhafazakar iken henüz pezevenk olmuş kişi. pezevenk iken muhafazakar olan kişi ise; artık tekavüt olma hakkını kazanmış kişidir.
(bkz: sözlüğe bir daha gelince alınacak nickler)
muhafazakarlara atılan iftiralara destek gösterilirler.yaşamaları herkes için zarar bunların.
sanırım, muhafazakar görünümlü özünde pezevenk kişiyi işlemiş bu hikayede yazar. mevcudu günden güne artan, insan modelidir. * dışarıya karşı muhafazakar imaj çizip beğeni toplar, ama ne yaparsan yapsın, beyni pezevenktir, ruhu pezevenktir, bigün kendini ele verir zaten..
pezevengin muhafazakarı. sermeyayi en iyi muhafaza eden kişi.
muhafazakar ne demektir? öncelikle onu bir izah edelim. siyasi olarak sartlanmişlıklarla muhafazakarr kelimesini boklamayalim.

muhafazakar kelimesini şevan nişanyan söyle tanımlamış noktasını virgülüne dokunmadan arz ediyorum;

' Muhafaza eden anlamında Osmanlıca bir terkip, ilk yarısı Arapça, öbür yarısı Farsça. Eski sözlüklerde hiç geçmiyor, yani yerleşik bir deyim değil, ama Namık Kemal'de korumacı, saklayıcı anlamında bir kere denk geldim. Muhafazakâr adamdır, bayat ekmeği bile atmaz gibisine.

ingilizce conservative veya Fransızca conservateur karşılığı siyasi bir terim olarak ortaya çıkması tam olarak 1911 yılı nisan ayına rastlıyor. Hizb-i Cedid (yani Yeni Fraksiyon) adını kullanan bir grup milletvekili bu tarihte ittihat ve Terakki'den ayrılıp yeni parti kurmaya girişmişler. Grup üyelerinden Abdülaziz Mecdi Efendi 15 nisanda gazetelerde çıkan demecinde yeni hareketin muhafazakâr olduğunu vurgulamak gereğini duymuş. Belli ki ittihatçılara karşı çıkan herkesin irtica damgasıyla damgalandığı bir ortamda yıpranmamış taze bir terim kullanmak istemişler.

Günümüze dek kullanımdaki ikilik değişmedi. Çamur atmak istersen irtica, övmek istersen muhafazakârlık. Yoksa nesne üç aşağı beş yukarı aynı şey.'

aşağı yukarı siyasi mecrasını anladık sanıyorum kelamın. ama iyi şeyleri korunmaz mı hiç? güzel şeyler korunmaz mı? şimdi ben süleymaniye camisi korursam muhafazakar oluyorum. bu süphesiz cahiliye devrinden kalma dürtülerle hareket edenlerin yaptiği ile eşanlamlı değildir. ama zübükzade refleksleri ile hareket edenler bunu pas geçip sirtlarini hamasete dayayarak bu kelimeyi sanki bir öçü gibi gösterirler.

gelelim pezevenk sözcüğüne. pezevenkin kökeni nedir? italyanca pezzovente kelimesi patron manasina gelir. zannımca dilimize italyan gemiciler vasitasiyla geçmiştir. işci caliştiran kanun benim diyen kişidir. kendi prensliğini idare eder.

mesela henry ford bir pezevenktir, rockerfeller pezevenktir isimler yabancı geldi diyelim güven sazak bir pezevenktir dediğimizde kari sattiğinimi anliyoruz yahut iş sahibi patron oldugunu mu? eğer öyle düsünüyorsak içimiz fesattir.

gelelim sonuca. bu bulgular içersinde diyebiliriz ki kelimelerin esas anlamlarini bilmeden ne tanım yapilabilir ne de önyargılar ile yahut kosullanmalar ve ezberler ile hadi tanımı bir kenara at doğru düzgün kelam edilebilir. hadi onu birak iki kelam edilebilir. sadece ezberleri vardır.

aslında bu baslıkta tanım yaparken biraz fazla uctum. olmayacak seyleri olmayacak sekilde birbirine bağlamladim o kadar da olacak canım.
elindekileri iyi muhafaza eden pezevenktir. işi bilir işin orospsu olmuştur.
- bu ne abi ya?
+ ne oldu ?
- bokunu çıkardılar artık. muhafazakar pezevenk mi olurmuş?
+ muhafazakar eşcinsel oluyor ya yavrucum. hani aferim de diyorsunuz. pezevengi niye olmasın?
içersinde bazı devlet başkanlarının da bulunduğu kesim...
(bkz: yetersiz insanların küfüre başvurması)
memleketimizde çok var bunlardan. haa belki karı falan satmıyorlar ama sattıkları şeyler en has pezevenge tulum çıkartır.
eğer bu adam orospuları muahafaza ettiği için muhafazakar damgası yemedi de dindar bir pezevenkse, büyük ihtimalle cuma hutbesinde hesap falan yapıyordur, sokaklarda yiyişen çiftlere karşı acayip bir ahlak zabıtası rolüne giriyordur. bi gidin başımdan ya...
-zevk pezevengi .
-ne ?
-zevk pezevengi .
-ki ki ki bi daha söyler misin ?
-zevk pezevengi .

(bkz: pelin batu)
belki pezevenklik değerlerini koruduğu için olabilir.

- zamanında boylemiydi pezevenklik bea ele ayağa düşmüş.