bugün

sonbaharin bir yorgan gibi sardigi sehir.
kışın gelişiyle daha da güzelleşmiş, st. petersburg kadar asla olamayacak olsa da tarihiyle yine de bir şekilde "moskova be abi" dedirtebilen canım şehrim, yerim ben onu. karanlığa bürünmüştür, götü donduran bir rüzgar esmekte an itibariyle.
potansiyel fahişeleri bulabilmeleri durumunda abazan türk erkeğine cennet olabilecek mekan. her rus kızını fahişe zanneden zihniyetle ilgili yazımı okusun; yok ben gelirim diyorsa hala, buyursun gelsin.
kış aylarında, buz pateni pistleri 250 bin metrekarelik alanı kaplayan şehir.
bugün yayınlanan hava durumu şeysine göre perşembe günü kar yağacak süfer şehir. yakacak aramaya başlayalım. arkadaşım neyini eksiledin, ben mi yağdırıyorum karı?
an itibariyle kar altında kalmış şehir, özlemiştik. balkona cetvel koydum, 7 santimetreyi gösteriyor burası.

(bkz: hasta la vista baby)
Dünyanın en eski metrosu olmanın yanı sıra günde yaklaşık 8 milyon yolcu taşıyarak dünyanın en çok yolcu taşıyan metrosu ünvanına sahip metro bu şehirdedir.
rus kızlarına sorulduğunda moscow never sleeps felsefesi ile cevap aldığımız soğuk ama güzel şehir.
hayatında yakınından geçmemiş insanların gece kulüpleriyle, rus kızlarıyla, içkilerle dolu bir eğlence ortamı zannettiği şehirdir.

her şeyden önce, devasa bir ülkenin başkentidir. akşam sokağa çıkmak hoş karşılanmaz. geceleyin polisler "nereye gidiyorsun?" diye soruşturur, güvenlik, efendilik, sessizlik sakinlik vardır. moskova'nın sessiz olmasının sebebi ıslık çalandan bile rüşvet alan şerefsiz polislerdir, ama tertemizdir yine de.

dünya görüşünüze sokayım sizin. rus kızından başka bir şey bilmez misiniz? ya da evine, ailesine bağlı bir rus kızı bilmez misiniz siz? moskova hakkında ne biliyorsunuz? moscow never sleeps diye höykürüp barları mı hayal ediyorsunuz, gördükleriniz sadece onlar mı?

ben bir şey demiyorum.

ps: pekçoklarının zoruna gitmiş sanırım.
Fr.Moscou
parklarında çiftlerin hiç utanmadan, sıkılmadan sarmaş dolaş yalaştığı ve hiç kimsenin garip karşılamadığı şehir. ahlak polisi yok sanırım bu kentte.
bir ara komünistleri göndermeye çalıştığımız şehir.

(bkz: komünistler moskova ya)
(bkz: tverskaya sokağı)
tam bir rüya şehir.gidip görülmesi gereken tarih kokan, aşk kokan bir şehir. gittiğimizde pasaport,vize veya polis derdi çekmedik , her parkını , her sokağını rahatça gezebildik.özellikle eski ve yeni arbat görülmeye değer. tek dert; herşeyin kiril alfabesiyle yazılması. moskova metrosu tam bir şaheser.yerin altına başka bir şehir döşemişler gibi. insanları çok canayakın , hiç öyle soğuk davranışları olmadı. cska-lokomotif maçına gittik , çok başarılı olmasalar da içeride güzel bir atmosfer vardı. abarttıkları gibi çok pahalı bir şehir değil. yazın ortasında polarsız dışarı çıkamadık. ağustosta kar yağışı gördük.(sulu da olsa kardı). fazla ayrıntılara girmiyorumki gezecekler için biraz sürprizler kalsın. çok mükemmel bir şehir, ayrıldığınız andan itibaren özleyeceksiniz.
görülmesi gereken yerler:
kızıl meydan
moskova nehri ve köprüleri
gorki parkı
moskova metrosu
katedraller
kremlin sarayı
moskova devlet üniversitesi
arbat sokakları
novodeviçya mezarlığı(nazım hikmetin mezarının bulunduğu yer)
ayrıca bir moskova gecesinde votka eşliğinde dans etmeyi unutmayın.
moskova'ya gittiyseniz night flight'ı mutlaka görün ama sadece güzel vakit geçirmek için.
her hangi bir gece kulübünde de aynı güzellikte kızlarla tanışabilirsiniz çünkü; sonra night flight, hot dog's bar gibi yerlerde para harcadığınız için pişman olmayın.
uzun bir suredir esirinde oldugum sehir.

olmeden once mutlaka bir defa gorulmelidir...
Mc Donaldslari tika basa dolu olan sehir. Ozellikle Kremlinin yanindakine gittiyseniz hayrete dusebilirsiniz. her masada oturanlarin disinda, sirasini bekleyenler vardir. hamburger kola icin bu kadar azap baska yerde yoktur sanirim. bedava olsa icim yanmaz!
an itibariyle -26'dır. soğuk, göt kesmektedir...
sıcak ve bundan kaynaklı yangınlardan sonra şimdi de bir türlü giderilemeyen dumanlar yüzünden insanlarının karbonmonoksit zehirlenmesinden öldüğü şehir. rusya hükumetinin bu olayda abd'yi iklim bombası yolladı diyerek suçlamışlığı da vardır.
doğduğum ve öleceğim şehir.

20 yıldır moskova'dayım. dünyada bir çok şehir gezdim, gördüm.
fakat böyle güzelini daha önce inanın hiç görmedim.

mevzu öyle sandığınız gibi rus kızları değil;
kaldı ki rus kadınlarını da pek sevmiyorum.
neyse;
burada yaşam standartları çok yüksek be hacı. insan bırakıp gidemiyor bir yere.
en önemlisi, insan olduğunuzu hatırlatıyor size bu şehir.
doğal afet bölgesi... doğal afete örnek : (bkz: sharapova)
babamın dediğine göre trafiği de meşhurmuş.
azerilerin fethettiği, polisin alenen rüşvet istediği, tekstil ihtiyacı genellikle türkiye'den karşılanan, havalimanından geçilmeyen, şehrin altını bir örümcek ağı gibi örmüş metrosuyla ünlü metropol.
bir de marinası evet yanlış duymadınız marina'sı vardır. yat klübünün adı da "royal yacht club" olarak geçer.peeeh denizi olmayan şehrin marinası, varın siz düşünün nasıl bir denizcilik var ülkede.
bunlarin fasistlerinin ta a.k ajan. gecen hafta bi costular ki peyy, bir ati var alapaca... ama bu ipnelerin gucu anca gariban ozbeklere, kirgizlara yeter. kafkas, turk agir gelir bu ibnelere. ancak yine de ortamin gerildigi zamanlarda sakin olmaya calismak en iyisi. yoksa dov dov bitmez bu picler. bak sinir etmis beni herifler paso kufure asiliyorum. neyse bi votka koyayim...