1. 1.
  klasik mantigin kucuk bir bolumudur. buna sentence veya predicate logic de denir. burdaki onermeler de bir tur syllogismdir.
  19. yuzyilin sonlarinda logical positivist tabir edilen arkadaslarin vienna circle olusumunda tum bilimi ve bilgiyi, matematikten baslayarak uzerine oturtmayi planladiklari ve bunda basarili olduklarini zannetikleri sistemdir. aristo mantiginin bir alt kolu degilmis gibi sunmaya calisir bu insanalr modern mantigi. bunlarin modasi geceli otuz sene oluyo aslinda ama nedense hala toplum genelinde adam yerine konuluyorlar.
  babalari icin, (bkz: emprisizm)
  torunlari icin, (bkz: isvicreli bilim adamlari)
  3 ... child
 2. 2.
  modern yani sembolik mantık, çıkarımları ve bunları oluşturan önermeleri denetlemenin bilimidir. günlük dildeki çıkarımları matematik diline benzeyen, çok anlamlılığı ve belirsizliğe hiç yer vermeyen sembolik bir dile çevirip çok keskin bir denetlemeyi sağlar. böylece sembolik mantık, sembolik kalıplara verdiği önem nedeniyle çağdaş mantığa verilen bir ad oluşturur.

  yalnız yargı bildiren yeni süresini doğrulayan ve doğrulamayan yargılarla uğraşır. aynı zamanda bilgisayarda kullanıldığı gibi, bilgi ve dil felsefesinde de uygulanmaktadır.

  modern mantığın yararları:
  -sağlam akıl yürütmeler yapmamızı sağlar
  -başkalarının düşünme zincirlerini daha başarılı olarak izleyip eleştirebilmemiz için gerekli bilgileri verir
  -ana dilimizi daha iyi kullanabilmemiz için yol gösterir
  2 ... gonulcelen