bugün

aramaya inandım bu sefer. böyle bir başlık yok. varsa yetkili arkadaşlar yönlendirsin bir zahmet.

okumayı öğrendiğim andan itibaren mizah dergisi okuruyum. hatta gazete okumak yerine mizah dergisi okuyorum denilebilir. biliyorsunuz türkiye'de basın muhalif-yanlı diye ikiye ayrılır. eğer bunlardan bir tanesini okuyup bilgilenmeye çalışıyorsanız mutlaka yanılırsınız. o yüzden gazete okuduğum zaman iki gazete birden alırım hep.

gazete okuduğunuz zaman sadece düşünürsünüz, bilgilenirsiniz ya da öyle olduğunu sanırsınız. mizah dergileri ise bambaşkadır. hem gündemi takip eder, göremediğiniz noktaların hem de üstüne kahkaha atarak ne kadar güzel eleştirildiğini görürsünüz. mizahın en sert ve sevimsiz mevzuları bile yumuşatarak işlemesine hayran kalır, olana bitene öfkenizi bile gülümseyerek yaşarsınız.

ağlamanın ve ağlatmanın bu kadar kolay olduğu bu ülkede güldürmeyi kendine ilke edinmiş bu insanlara ben kendi adıma büyük saygı duyuyorum. hep yazsınlar/ çizsinler diliyorum...
mizah anlayışınızı geliştirir. yaptığınız esprilerde rezil olma oranı düşer.
sevdiğim çoğu zaman moralimi toparlayan kitaplardır.
size evde, okulda, tuvalette daima eşlik ederler. onlar benim bebeklerimdir dediğim başlık.
(bkz: leman)
(bkz: penguen)
(bkz: uykusuz)
(bkz: gırgır)...vs
bir edebiyat dergisi okumanın yararlarından daha fazla değildir. hatta uçuk bir edebiyat fanzini okumanınkinin yanında bir hiçtir. *
ince esprileri yakalamanızı sağlar.