bugün

geleneksel/alternatif tıp olan misvak ile modern diş fırçasının harmanlanmış halidir. yalnız bu araçta diş fırçasının sapı plastik değil tahtadan. diş fırçasının başlıkları da plastik değil misvak/erak ağacından. klasik diş fırçalarının aksine ise bu diş fırçasında fırça başlıkları kullanılıp eskiyince çıkarılıp yerine yenisi takılıyor. bu alet, klasik misvağın bir üst modelidir. son model müslüman icadı.
şu misvak gerçekten faydalı mı değil mi işin uzmanı biri aydınlatsa bizi bir zahmet.
bu aletin adı toothwak(diş misvağı)
https://www.toothwak.com.tr/
görsel
misvak hakkında peygamber efendimizin bir çok hadisleri vardır. tıbbi olarak da faydaları bilinmektedir ve kanıtlanmıştır.
efendimizin söylediği ve tavsiye ettiği hiç bir şey boşa değildir. herkes kendi nisbetince alması gerekeni alır.
almamak biraz da nasip işidir...

misvağın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları....

misvak, erak ağacından yapılır ve yaklaşık 1400 yıldır doğal diş fırçası olarak kullanılmaktadır.

diş etlerini korur. diş eti kanamalarını önler.

içerdiği minerallerle aynı zamanda antioksidan(kanser önleyici) özelliğinden , diş eti ve dişlerin birleşiminde mikrop barınmasını engeller.

diş macunlarında kullanılan florid içermez florid aslında su dezenvektanı olarak kullanılır.

bilimsel araştırmalara göre floridli suların kansere yol açtığı, hücre içinde ve solunum metabolizmasında enzimi engeller.

günümüzde her yıl bu nedenle 3500 kişinin öldüğü belirtilmiştir. bazen bazı şirketler bile misvağın faydalarını kabul eder bir şekilde diş macunu üretmişlerdir.

diş macunlarında köpürmeyi sağlayan teksapon maddesi içermez. teksapon, kan hücrelerinde toksik etkiye, diş etlerinin şişmesine, diş eti hastalıklarına, dişlerin asitlere karşı direncini düşürerek çürümeye ve alerjik tepkimelere yol açar.

misvak ph derecesi ağız yapısına uygundur. tükürük bezlerinin ph derecesiyle misvak ph'ı aynıdır. 7.1 . ayrıca antiseptiktir.

sert kılları sayesinde diş arasına girerek, diş minelerine zarar vermeden plak ve tartar oluşumunu engeller.
ayrıca düzenli kullanımda sararmayı ortadan kaldırır. sigara kullananlar için şiddetle önerilir.

ağız kokusunu yok eder.
yatmadan önce dişler fırçalansa dahi mideden gelen gazlar kötü kokuya neden olabilir.

misvaktaki doğal aroma, bu kötü kokuları giderir.
mide gazını gidermeye destek sunar.
baş ağrısına iyi gelir.
yapılan araştırmalarda , misvakın içerdiği maddeler ve doğal aromasının düzenli kullanımda baş ağrılarına da iyi geldiği saptanmıştır. taşıması da kolaydır.

diş minelerini korur ve bakterileri öldürür. diş macunları bütün bakterileri öldürürken, misvak sadece zararlı bakterileri öldürerek yararlı olanlarının vücudumuzda kalmasına yardımcı olur.

bilimsel araştırmalarla faydası kanıtlanmıştır. -wirgley şirketinin yaptığı araştırmaya göre misvak ekstresinin diğer sebze ve diş macunlarına göre 20 kat daha fazla bakteri öldürdüğü test edilmiştir. - isveç'te 2008'de yapılan araştırmada periodontal(dişle ilgili) hastalıklara karşı misvak kullamının oldukça etkili olduğu belirtilmiştir.
-alıntı-
Henüz keşfetmediğim icat.
Arkadaşlar yıllardır misvak kullanıyorum. inanın fırçanın girmediği yerlere giriyor ve aralarda tartar vs hicbirsey kalmıyor. Misvak kullanın ve kullandırtın. Miniğime de kullandırıyorum 10 yaşında ve ne çürük ne de dolgusu var. Alırız maşaAllah:). Diş doktoru dahi soruyor ne kullanıyorsunuz diye. Bu arada önce diş macunu kullanıyorum sonra misvakla üzerinden geçiyorum.
eğer dağ başında ya da çöldeyseniz ve uzun bir süre daha oralarda kalıp medeniyete ulaşma imkanınız yok ise ya da diş fırçasının icadından yani 1500'lü yıllardan önce yaşayan biriyseniz misvak kullanmak kabul edilebilir doğru bir davranış olacaktır günümüzde ise çok daha doğru, etkin ve daha zararsız(bakın burası çokomelli) olan diş fırçası, macun ve diş ipi gibi materyalleri kullanmanız mantıklıdır. peygamberimizi deveyle seyehat ediyor diye biz de deve kullanmıyoruz değil mi arkadaşlar? döneme , teknolojiye, şartlara uyum sağlayalım.
Diş macununda bilmem kaç çeşit kimyasal vardır. Misvak doğaldır. En azından Zararsızdır.

Doğal şeyler sizi bedevi yapmaz. Misvak kullanınca deve sidiği içme isteği oluşmaz yani. Korkmayın.
--spoiler--
diş macununda bilmem kaç çeşit kimyasal vardır. misvak doğaldır. en azından zararsızdır.
--spoiler--

kaç çeşit kimyasal var allahaşkına saysana , hemen internetten okuduğun bilgilerle flor falan girme o konuda argümanlarım kaynaklarım çok güçlü haberin olsun.
Hatırladığım kadarıyla 10-15 civarı.
Florürün zararlı olmadığını iddia etme bana. Bilim dünyası onlarca sene sigaranın zararsız olduğunu savunmuş. Buna benzer onlarca skandal var. Onlara güvenen aklını sorgulasın.
1500 yıl önce mecburi olduğu için kullanılmış bir aparat ile 2022 yılında teknoloji bu kadar ilerlemiş iken kullanılabilecek imkanları kıyaslamak komik. misvak özlü diş macunu var alın kullanın işte ne şiş yansın ne kebap.

ha bide bu peygamber efendimiz kullanırdı argümanını da bırakın bir zahmet. o zaman şartlar onu gerektiriyormuş. geçen metroda sarıklı cübbeli bir tip dik dik bakıyor, ne var dedim kravat takıyormusum peygamber sünneti değilmiş ondan günahmış. peygamber zamanında armani, gucci takımlar vardı da kendisi mi giymedi acaba dedim sktr oldu gitti. bu da o hesap.
Teknolojinin getirdiği her şey iyi yani.
O zaman doğal gıdalar yerine gdolu tüketin siz. Tereyağ zeytinyağ falan da kullanmayın. Teknoloji harikası margarin var ne de olsa.
Takımların da inşallah sentetik kumaştır. inşallah ilkel insanlar gibi Pamuklu yünlü giymiyorsundur.
Kafalar pırıl pırıl.
valla benim işime gelir bir diş hekimi niye fırça macun önersin ki çürükten, diş kayıplarından, dişeti hastalıklarından para kazanıyorken , isteyen misvakla kurcalasın dişini .
sap saman ayrımını iyi yapmak lazım. misal zeytinyağını eski mısırlılar gibi üretmeye çalışmak yerine gidip halihazırda üretilmiş olanı almak başka şey, zeytinyağının varlığını ilkel kabul edip margarinle kıyaslamak bambaşka şey. yani doğal üretimin teknoloji ile harmanlı hali bir nimetken niye neandartel gibi nuh nebiden kalan seylere özensin ki insan...ha gören de gdolu gıda tüketmek bir seçim zannedecek...o "tamamen doğal" denen birçok ürünün ne şartlarda üretildiğini görseniz emin olun hayatı sorgularsınız. dalından topladığın meyve bile dünya kimyasal ilaç ağaca zerk edilerek üretiliyor. elma başka sey armut baska. takımlarım da genelde ipek merakını da gidermiş olalım.
Sap saman ayrımını iyi yapın o zaman.
Sırf ön yargınızdan dolayı bir şeyleri boklamayın. Ön yargılarınızdan kurtulup okuduğunuzu anlamaya çalışın. O zaman belki hava basmaya çalışmak yerine anlamlı bir şeyler yazabilirsiniz.
ban yazdıklarımda misvak zararlıdır vs demedim zira bu benim uzmanlık alanım değil, hatta özlü diş macunnu var kullanılmasını tavsiye ettim ki kendim de kullanırım. insanlara dayatılamayan her seyi "önyargı" savunması ardına atıp da bu noktadan hareketle bu suclamayı yapmak ancak argüman üretilemediği takdirde ortaya çıkan bir savunma olsa gerek. yazılan seylerin de kime göre neye göre anlamlı olduğu kişiden kişiye değişir. misal bu misvak konusu dini bütün biri için çok çok anlamlı iken bir diş hekimi için belki de gülünçtür. o nedenle nerde neyin anlamını aradığınızı kendi bilgi ve birikiminizle sınırlı sanmamalısınız. zira bilinir ki en çok sesi "boş" teneke çıkartır.
misvak başlıklı diş fırçası, misvak kıllı diş fırçası, misvak tozu, misvak özlü diş macunu bunların hepsi pazarlama taktiğidir hatta her zamanki gibi cahil insanların dini duygularını sömürme, doğal hayat doğal ürün meraklısı çok bilmişleri de bir kandırma yöntemidir ama tekrar altını çiziyorum isteyen istediği ürünü kullanmakta özgürdür.
Boş polemik yapıyorsun. Tipik sözelci kafası.
Sana misvak dayatan mı oldu? Tam tersi misvak kullananları dolaylı şekilde mağara insanı olmakla suçlamadın mı?
Bence sen sadece hukuk alanında yaz. Dışına çıkma.
1500 yıl önce mecburi olduğu için kullanılmış bir aparat ile 2022 yılında teknoloji bu kadar ilerlemiş iken kullanılabilecek imkanları kıyaslamak komik.

bu cümleden "misvak kullananı mağara insanı olmakla itham etmek" anlamını çıkartabiliyorsanız gerçekten takdire şayan bir demagojidir bu tebrik ederim.

kaldı ki dayatılan şeyin misvak değil, buna ilişkin argümanın dayatılma şekli olduğunu da anlatabildiğimizi düşünmüştük demek ki anlatamamışız sağlık olsun.

peki bir daha da hukuk dışında yazmayız yüksek tensipleriniz uyarınca. ayrıca hukukçulara salt "sözelci" perspektifinden bakmak ilginç, ama yaygın maalesef.