bugün

Son yıllarda gerçekleşen durumdur. Camilerde saflar boşalıyor, çok daha az insan oruç tutuyor, bayramlarda ve Cumalarda bile camiler boş. imamhatiplerde bile başörtülü kızlar deistik felsefeye yakınlaşıyor. Bunu ben değil Türkiye’de muhafazakar kesimin yaptırdığı anketler söylüyor. Ülkenin %100’e yakınının müslüman olduğu günler artık çok geride kaldı. internette her türlü kaynağa sınırsız erişim, muhafazakar partinin din adına izlediği yanlış politikalar, ülkeye doldurulan Suriyeli mülteciler ve toplumun zorla araplaştırılmaya çalışılması sanırım toplumda ters etki yarattı. Dindar bir toplum yaratılmak istendi belki ama şu an toplumda artan sadece deizm.
Deizm akımı cıkmadan cok once dinlerin varlıgını kabul etmeyen biriydim ben kendi dinimi kendim oluşturuyorum kendi içimde. Aslına bakarsanız tıpkı da sizin gibiyim sizde kuran ı kerimin işinize gelen kısımlarını alıp gelmeyenleri reddediyorsunuz ya.

Bundan sonrası ateizm derler ben hiç sonrası kısmına gelmedim cunku metafizikle ilgileniyorum ve insanoglunun gucunr inanıyorum. Dualar etkilidir tanrı vardır.
kur-an meali okununca kendiliğinden olandır.

Tanrı kur-anı arapça tecvidli bir şekilde okuyunca var gibi, Türkçe meal okuyunca yok gibi, yahu nasıl bir şey bu. evet.
Olay tamamen Bilgiye ulaşmanın artık kolay olması ve siyasa islamcıların ne mal olduğunun ortaya çıkmasıyla alakalı. Önceden insanlar dini konularda bilgi almak için imama, müezzine, müftüye gidiyor dini sadece taraflı kitaplardan öğrenebiliyordu, şimdi bilgiyi cebinde taşıyor, istediği an istediği bilgiye ulaşabiliyor, islamiyetin kendilerine anlatılan gibi olmadığının farkına varıyorlar, doğal olarak bu işin sonu deizme ya da ateizme gidiyor. işin siyasal islamcı boyutu ise şu; bir lokma bir hırka, garibanlık, sabır tevekkül diyenlerin krallar gibi yaşadığını görüyor, güzel ahlaktan bahseden adamların taciz, tecavüz, hak yeme, adam kayırma, hırsızlık gibi her boka bulaştığının farkına varıyor ve ‘ulan bu ibnelerle aynı dine inanıyor olamam’ diyerek islamiyeti araştırmaya başlıyor, sonunda gerçek islamı öğreniyorlar. Yani hep dediğimiz gibi, insanların deist ya da ateist olmasının başlıca sebebi siyasal islamcılar.
görsel
Akp döneminde olmustur.
islam dinine inanmamak, Türklükten çıkmaktır.

evet.
Zora gelemeyince terim uyduran Türk gencidir.
öze dönüştür. tengri türk'ü korusun derler.
Biz bu konuda tek bir adım atmadık. Akp sağolsun.
Yazık çok yazık..