az önce şahit olduğum sevinç.

''be hey! paraları almaya gidiyorum ben'' diye sevinç naraları atıyordu malum şahıs. allah akıl fikir ihsan eylesin..

(bkz: piyangodan amorti cikinca karisini bosayan adam)
hayal edilen ikramiyenin çıkmaması sonucu, insanın kendini ferahlatmaya çalışması.bir nevi,kişinin kendi kendini kandırması.
bilet parasını kurtaran insan sevincidir.hele son iki rakam tutmuşsa halay bile çekilebilir.***
Gazetelerin iki sayfalık milli piyango eklerini baştan sona en az üç kez taradıktan sonra en azından bilet parasını kurtardığını görünce görülmesi muhtemel durum.
bileti alan siz değilseniz gayet doğaldır.* *
(bkz: babadan amorti çıkan yılbaşı biletlerini toplamak)
(bkz: ne kurtarsak kardır)
hele ki 0 'la tutturunca önündeki yıln nasıl geçeceği hakkında ufak bir fikir sahibi de olunabilir.**
denge siyaseti güden yurdum insanının yapacağı eylemdir.
özellikle ogrenciyse biletin sahibi ve ogrenim kredisinin yatmasına 3-4 kaldıysa ilaç gibi gelecek para olabileceginden; ayıplanmaması gereken durum.
bir adet sinema biletine sahip olup kabadayıyı izlemek.
hiç çıkmamasındansa amorti çıkması daha iyidir.
(bkz: amorti çıkınca bidaki yılbaşı taksime tacize gitmek)
özellikle yılbaşı bileti alınırken amorti çıkma umudunun mutluluğuyla yanıp tutuşan insanlara şahit oluyorum ben. malum artık yılbaşındaki 5 trilyon, herkese çıkabilir vs. dolduruşlarının da etkisiyle her aile için en azından bir tane bilet almak kutsal bir vazife gibi. çekilene kadar bana çıkmaz diyerek yakınan şahıs, yeni yılın ilk günü bilete amorti çıkmasının umuduyla gazeteleri kontrol eder ve en nihayetinde kaç bilet almışsa alsın birine amorti çıkmasının sevinciyle bu seneki görevini de tamamlamış olmanın haklı gururunu yaşar.