bugün

chp'nin ilk kurulan parti olduğu ve milliyetçiliğin de chp'nin 6 okundan biri olduğu düşünülürse büyük bir gerçeklik.

yalan mı amk? chp'nin altı okundan biridir milliyetçilik. ama öyle faşizan bir milliyetçilik değildir bu. nazi döneminden önce kurulmuştur. türk demek türkçe demektir kökenli bir milliyetçiliktir. ama mhp başkanı sayın alparslan türkeş ne yaptı? amerika'ya gitti. orada edindiği bilgiler ışığında türk islam sentezi kökenli tamamen dış oyunların ışığında mhp'yi kurdu. chp'nin oylarını böldü, yoruma açık hale getirdi. ama şimdi önümüzde mazlumu oynayan bir mhp var. bbp geldi oylarımızı böldü, hepar geldi oylarımızı böldü. ee sen chp'nin oylarını bölmedin mi? neyse daha fazla sinirlenmeden huzurunuzdan ayrılıyorum.
MHP nin amacı türkiye de iç karışıklık çıkartarak darbeye zemin hazırlamaktı ve bunu başardı. adam gibi bir ideolojileri olmadığı içinde şu anda şaşkın şapalak bir vaziyette 40 yapar 90 yapar diye geziniyorlar.
aynı bokun laciverti.
bir anti demokrat kişi söylemi. o böldü. bu böldü, şu böldü... keşke hiçbiri kurulmayaydı da chp hükümranlığını sürdüreydi öyle değil mi kemalist birader?

ilave,ek: atatürkçüyüm!
burada aslolan tabi ki de demokrasi gereği, aynı partininbirden çok olabileceği gerçeği vardır. fakat mhp'lilerin o bizim oyumuzu bölüyor, bu bizim oyumuzu böldü demelerine tepki olarak söylenmiştir. tarihte de iddia ediyorum ama bilmiyorum, gene de iddia ediyorum hiçbir chp yetkilisi böyle bir şey için söz konusu partiyi suçlamamıştır.
ikinci dünya savaşından sonra chp milliyetçi bir parti olmaktan çıktı. 1958'de milliyetçi chp'nin yerini ckmp aldı. ckmp 1969'da ise mhp'ye dönüştü. yani köklere indiğimizde tüm işlerin kötü gittiğini görüyoruz. önce abd-sscb savaşı kazandı, sonra chp milliyetçilikten çıktı. seküler milliyetçi-türkçü ckmp ise sentezci mhp'ye dönüştü. bunlardan herhangi biri olmasaydı çok şeyler değişik olabilirdi bu ülkede.