bugün

En başından konuşulsa belki ayrılmanın daha az can acıtacağı durumdur. Kimilerine boş gelse de aileler açısından çoğunlukla ciddi problem oluşturur. Yaşamayan bilmez dedirten olaydır.
anca dinsiz birinin başına gelebilecek eylemdir. zira müslümanlıkta mezhepçilik yoktur. yaratıcı tektir, gönderdiği kaynak da tektir. bu durumda ayrılık olamaz çünkü müslümanın kendi yorumu, mezhebi olamaz. kuran'da ne yazıyorsa esas alınması gereken odur. bu durumda ayrılan kişiler kendini hristiyan gibi katolik-ortodoks sanarak ayrılmış olabilirler. allah mezhebi ve bölünmeleri lanetlemiştir.
cok sevdığin bütün gelecek hayellerini kurduğun onusuz nefes bile almayacağını ve ayrıldğında bıdaha ondan başka hiç kimseyi onun gibi sevemeyeceğini bile bile ondan vazgeçmek zorunda kalmak.
sevdiğim bi' arkadaşımın başına geldi de ben şunu anlamıyorum ailene neden söylüyorsun o şu mezhepten ama diye söyleme zaten ayrılcaksınız bi' ömür onla mı gecireceksin, keşke evet böyle olsa ama olmayacak, aileye söyleyip hemen ayrılma durumlarına geçiyorsunuz söyleme daha vakit varken eğlen, keyifli günler geçir sonra günü gelir mezhepden değil başka sebeplerden gidicisiniz zaten...
birey olamamış, bağımlı kimlik yapısına sahip insanların göstereceği davranış biçimi.
korkaklıktır, yanlış bir tercihtir. ama ayrılmadığınız halde kafanızdaki "bir gün bitmek zorunda kalacak" fikrini de atamıyorsanız, bu korku yüzünden ilişkinizi gerektiği gibi sahiplenemiyorsanız arafta kalırsınız. sevdiğinizi de arafa çekersiniz. sevginizde bir tutukluk vardır ve karşı tarafa asla yetmez. deli gibi sevdiğiniz halde "beni benim seni sevdiğim gibi sevmiyorsun" diye suçlanır durursunuz. uzun lafın kısası ailelerin tepkisinden eminseniz hiç başlamamak daha sağlıklı olacaktır.
vazgeçmekten çok , vazgeçirillmektir. aslında sizin için hiç bir önemi yoktur bu farklılığın, aynı zamanda sizin aileniz içinde bir önemi yoktur. siz ve aileniz sadece kalpler bir olsun diye düşünüyorken , sevdiğiniz kızın ailesi bunu sorun haline getirmiştir. halbuki ikinizde müslümansınızdır. dinide geçtim birbirinizi çok seviyorsunuzdur veya kızında sizi, sizin onu sevdiğiniz kadar sevdiğinizi düşünüyorsunuzdur. halbuki durum böyle değildir , sevdiceğiniz ailesi yüzünden yada onları bahane ederek size bu mezhep farklılığının sorun teşkil ettiğini, bir sonunuzun olmadığı ve en iyisinin şimdi bitirmek olduğunu söylüyordur. siz ise ben seni seviyorum ve ikimizde müslümanız , ne fark eder ki senin alevi olman demenize rağmen, ellerini ellerinizden çekerek uzaklaşmasıdır.
saçmalıktır yabancı bir babayla türk bir annein evladıyım ikisiylede gurur duyarım. önce insan olmalı insanlkık nerde başlar nerde biter bilmeli insan olmadan dindar olunmuyor .