bugün

ulu önder mustafa kemal atatürk'ün güzel mersin karşısında sanki bu günleri öngörerek mersin halkına söylediği cümle.

yazar notu: mersin'in kıymetini gerçekten bilebildik mi orası ayrı bir tartışma konusu.
bir tarsuslu olarak sonuna kadar katıldığım cümle. şehrin turizm cenneti antalyadan doğal güzellik olarak eksiği yok. ama kullanılamadı bunca zaman, değerlendirmek lazım.
maalesef yapamadığımızdır. yörük-türkmen diyarı olan güzelim memleketimin adı bölücülerin çapulcuların eylemleriyle kirletilmeye çalışıldı ve sanırım başardılar. oysa burası bir yörük memleketidir. gelin köylerimize sizi öyle sıcak karşılarlar ki inanamazsınız. yörük-türkmen kültürü hala tüm tazeliğiyle yaşanmakta ve yaşatılmaktadır. fakat biz şehri kürt mafya bozuntularına terkedip kendi kabuğumuza çekilmeyi seçtik. her yer, her şey onların eline geçti. arazilerimizi hep başkalarına sattık sonrada yanlarında ırgat olarak çalıştık. öyle bir hale geldik ki iki kişi çarşıda karşılaşıp mersinli olduğumuzu öğrendiğimizde vay toprağım nasılsın diyecek hale geldik. düşünün yani o kadar.
mustafa kemal atatürk'ün mersin'i ziyareti sırasında söylediği cümle.
atatürk'ün 17 mart 1923 tarihinde mersine yaptığı gezide söylediği muhteşem cümle.

--spoiler--
aziz arkadaşlar, genç ve çok kıymetli doktorumuz reşit bey'in söylediği sözler. bence iki noktai nazardan kabili mütalaadır. birincisi, doğrudan doğruya kalbinin, vicdanının ve muhterem mersin halkının vicdanının, benim kalbimdeki hissiyata tercüman olan hissiyatıdır. ben. beyanı teşekküratla iktifa edeceğim. hakikaten muhterem doktorun dediği gibi, benim için dünyada en büyük mevki ve mükafat, milletin bir ferdi olarak yaşamaktır. eğer cenabı hak beni muvaffak etmiş ise teşekkür ve hamd ederim. bugün olduğu gibi ömrümün nihayetine kadar milletin hadimi olmakla iftihar edeceğim.
muhterem mersin halkı,
bugün hakkımda gösterdiğiniz samimi. ruhi, heyecanlı tezahürattan size aynca teşekkür ederim. yine itiraf etmek mecburiyetindeyim ki geldiğim saatten bu ana kadar hissiyatımın, memnuniyetimin derecesini bilemiyorum. fakat mutmain ve emin bulunuyorum ki her taraftaki kardeşlerimiz gibi burada da bana muhabbet ve itimat eden kardeşler var. bana itimat ve muhabbetiniz baki kaldıkça sizin refah ve saadetiniz baki ve müemmen kalacaktır.
mersinliler,
memleketiniz, beldeniz türkiye'nin çok mühim bir noktasında bulunuyor ve çok mühim ticaret noktasıdır. memleketiniz, bütün dünya ile türkiye'nin irtibatı noktasının en mühim bir yeridir. bunu sizler benden iyi biliyorsunuz. fakat bilmelisiniz ki -açık söyleyeyim- memleketinize hakim bulunmuyorsunuz. memleketinize sahip olabilmek için yeni çok mühim
çalışma devresine giriyorsunuz. geçmişte maruz kaldığımız mahrumiyetlerden çektiğiniz elemler, azaplar büyük olmuştur. bunu sizler iyi takdir etmişsinizdir. tekerrür etmesin. buna hakikaten layık olmak lazımdır. muharebe meydanlanlarında kıymetli evlatlarınızın
süngü ve silahlarının muzafferiyeti kafi değildir. bu muzafferiyet ve muvaffakiyet çok büyüktür. ancak hakiki refah ve saadete malik olabilmek için asıl bundan sonra çalışmak lazımdır. sizin için zafer ve terakki sahası iktisadiyatta ve ticarettedir. bunu takdir ediyorsanız çok çalışmaya mecbursunuz. aksi takdirde memleketin sahibi hakikisi olduğunuzu
söyleseniz bile kimseyi inandıramazsınız . bu hakikatle dolu sözlerim acıdır fakat hakikati ifade ediyorum. gönül arzu ederdi ki burada bir saat, bir gün değil uzun müddet kalayım. fakat şimdilik buna imkan yoktur. sözümü kesmek mecburiyetindeyim. son sözüm olmak üzere. bu memleketin hakiki sahibi olunuz, diyeceğim burada geçirdiğim saatler benim için pek kıymetli olmuştur. derin muhabbetlerle cümlenize veda ediyorum. allaha ısmarladık arkadaşlar.

--spoiler--