bugün

türktür.
sosyal güvenceden her alanda yararlanabilmek,ailesi arkadasları ve sosyal hayatına zaman ayırabilmek,maaşını gecikmesiz alabilmek,birikim yapıp ilerde daha iyi yasayabilmek isteyen insandır. bırakında biraz olsun nefes alsındır.
solitaire'de derece yapmak isteyen insan.
babadan zengin değildir kesin, üniversiteyi bitirmiş ve işsizse memurluğu tutunacak dal olarak görür, işi var da beğenmiyorsa şartları iyi değilse bi memur olsamda işlerim yoluna girse diye düşünüyordur. kpss mağduruysa sürüncemededir şuanda aval aval kpssdeki kopya olayının sonuçlanmasını bekliyordur.
cemaate girmemiş insandır. zira cemaate girmiş bulunsa hayale ve yanıp tutuşmaya gerek kalmaz.
sırtını devlete dayamaya çalışıp, (yaşamak denirse) ilerlemeden yaşamaya çalışmanın hayali içinde olan insandır.
tek açıklaması; rızık endişesi

rızık endişesi en geniş anlamda sebep olarak görülmelidir. bunun nedeni devamlı iş, devamlı kazanç anlamına geldiğinden tercih sebebidir. kişi çevresinde yaşanan insan hikayelerinden anlamlar çıkarıp aslında normal olan fakat rızkın "devamlılığının" olduğunu düşünür. diğer taraftan bakıldığında ise rızık kazanmak için de seçilebilen bir meslek grubudur ve aykırı değildir. burada ortaya çıkan sorun, memurların gün boyu gösterdikleri iş performansından kat kat daha fazlasını işçi sınıfına giren insanlar oluşturduklarından ve ülke şartlarında memur olmanın işçi olmaktan daha iyi şart ve yaşam koşulları oluşturması da seçim yapan insanların tercihleri arasına girmektedir.

burada karşı çıkılması gereken nokta, insanların neden memur olma hayali kurduğu değil, onları bu hayali kurmaya iten nedenlerdir. bu nedenlerde yukarıda da betimlediğim gibi ülke çalışma şartları ve koşullarıdır. kısaca hak ve adalet koşulları denilebilir.
benim bu, alternatifim de intihar.

bir de toplumda çoğunuzun saygın diye nitelendirebileceği, oo çok para kazanıyorsundur sen diyebileceği bir meslek yapıyorum.

sen senelerce oku uğraş. geldiğin nokta ise 2.5 yılın sonunda 40 bin TL borç olsun. arabaya da 50 bin km yol yaptırmışım bu süreçte, o bile zarar amk. tanıdığın herkesle para veya iş yüzünden kötü olmak zorunda kal. üzerindeki baskı yetmezmiş gibi ailenin baskısı yüzünden majör depresyona gir.

bundan 2-3 sene önce yüzünden gülücük eksik olmayan biriyken şimdi canlı cenaze gibiyim, aklımda her saniye intihar düşüncesi dönüyor. ne için lan, kim için amına koyim? kaçı kaç kuruşluk insanlar da çevremdekilerin hepsi bu şekilde bir hayatı bana dar ediyorlar.

sikerler aga, ben devlet memuru olacam. yaptım tercihleri umarım hasbelkader gelir de hayatımı kurtarır şu devlet. Allah'ın bile hatırlamadığı yerlere atanmak istiyorum. bir Allah'ın kuluyla muhatap olmayayım, işimi yapayım maaşımı alayım.

ulan devlet hadi yap bir sürpriz de ata beni be, bir kere de babalık yap.
e ne güzel maaş alıyormuşsun. tanıdığın herkes niye sana düşman oluyor ki seni tebrik edeceklerine? intihar çok kötü bir şey.
maaşının iyi olduğunu bilen insandır.