cüneyt özdemir'in yayınında geçen bir konu. bence niyete bağlı. biri benim nereli olduğumu sormuştu sonra da araplara benziyorsun demişti. https://twitter.com/cuney...tatus/1787866546859119019
tam ırkçılık diyemeyiz ama gelecek cevaba göre önyargı oluşturacak sorudur.

-herkesin kültürü,yetişme tarzı,hayata bakış açısı farklıdır. bu da memleketle doğru orantılıdır.kusura bakılmasın ama önemli detaydır.

-belli yerlerde eşek ile cinsel ilişkiye girilmesi çok normal karşılanırken,batıda absürd ötesi bir durumdur. oysa doğudaki insanlara tepki göstersen '' ne var ki bunda '' derler.çünkü onlar öyle görmüş.

-misal ben. doğma büyüme izmirli biri olarak biriyle flörtleştiğimde soruyorum nereli oldugunu.
ırkçı oldugumdan değil kültürlerimiz uyacak mı diye bilmek istediğimden.

bizim yemek kültürümüz,aile yapımız,hayata bakış açımız,din,alkol vb konularda uyuşamayacağımızı anlıyorum.

-konyalı biriyle flörtleşiyordum mesela olmadı. neden? aile tutucu max 9 gibi evde olması lazım. ben flörtümle karşılıklı bir bara gitmek isterim,rakı balık yapmak isterim,tatile gitmek isterim ama hatunun alkollede arası yok. aile fazla dindar,kapalı bizimkiler ise dini melekeleri cok kuvvetli insan değiller. bu sefer ne oluyor? beklentiler tutmuyor.

velasıl arkadaşlık,flört,evlilik her konuda önemlidir memleket.
Bunun adı: "mikro milliyetçiliktir" ve evet ülkemizde, mikro milliyetçilik kaynaklı, ırkçılık yapanlar vardır.

Elbette her soran ırkçılık yapıyor diyemeyiz, ancak aldığı cevaba göre, bazı konularda; memleketlisini kayırıp, ona torpil geçenler ve diğer kişilerden farklı davrananalar, bir çeşit ırkçılık yapıyordur diyebiliriz.

Canım ülkemde; saçma sebeplerle birbiriyle kavgalı veya arası açık şehirler de vardır.

Şahsen bana bunu soranlara: "dünyalıyım, insan olmaya ve kalmaya çalışıyorum." derim hep.

Bir de memleketlisini gurbette kazıklayanlar vardır. O da çok başka konudur.

(bkz: Sohbet başlatma aparatı olarak nerelisin sorusu)

Ön uyarı: Bu gerçekler, bazı kendisinin ne olduğunu bile bilmeyen, mikro ırkçıları çok rahatsız edebilir. Ama Can Baba'nın dediği gibi: "bizim köyde ırkçıya ırkçı derler."
memleket sorma köyden kente göçle başlamıştır. temelinde kendisi gibi olanı arama güdüsü yatmaktadır.
özerkçiliğin türk halkının gizli arzusu olduğunu bize gösterir.