1. 1.
  1933 ile 1982 yillari arasinda yasamiş olan dünyanin en kocaman gözlerine sahip olan oyuncu rekorunu elinde tutan ingiliz oyuncu.

  http://www.blaskan.nu/Bilder/marty_feldman.jpg
  1 ... mulayim
 2. 2.
  d. 8 Temmuz 1934, Londra - ö. 2 Aralık 1982, Mexico City), ingiliz komedyen, aktör ve senarist.

  Kıvırcık saçları ve pörtlek gözleri ile tanınan Feldman bu özellikleriyle güldürü filmlerinin ve şovlarının aranılan aktörü olmuştu. Gözlerinin ileri derecede dışa fırlamış oluşunun nedeni tiroid bezinin fazla çalışmasına neden olan bağışıklıkla ilgili bir hastalık olan Basedow hastalığı'na tutulmuş olmasıydı.

  ingilteredeyken aralarında BAFTA ödülü kazandığı Marty adlı televizyon dizisinin de bulunduğu birçok televizyon dizisinde oynadı ve bunların senaryolarını yazdı. ingiltere'de çekilen The Bed-Sitting Room adlı ilk sinema filminde rol aldıktan sonra ABD'ye geçti ve parodi filmlerinin ünlü yönetmeni Mel Brooks'la bir dizi film yaptı. Meksika'da Yellowbeard adlı komedi filminin çekimleri sırasında kalp krizi geçirerek öldü. ABD'de idolü olan Buster Keaton'ın yakınına gömüldü. Öldüğünde 48 yaşındaydı.

  Kendisiyle ve ölümle dalga geçmesini de bilen bu komedyen ölümünden bir hafta önce bir gazeteciye verdiği röportajda ironik bir biçimde "Genç ölmeyecek kadar yaşlıyım, büyüyemeyecek kadar da gencim" demişti.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Marty_Feldman
  ... hasmet ibriktaroglu