bugün

15 subat itibari ile new york'ta yasanacak icler acisi gelismeden biridir. sam amca bizi soymanin bir yolunu daha bulmustur.

efendim cikardiklari bir kanun ile kasada poset basina 5 cent kesmek zorundaymis butun marketler. az once gordum. vay anasini dedim. yazik bu millete. bir de insanlar turkiyeden sikayet eder. biz napalim burada? hayret birsey ya.
ingilterede 1 senedir başladı bu uygulama. Sözüm ona bu toplanan paralar yardım amaçlı kullanılacakmış. Ancak 3 gün önce ingiliz tarım ve köy işleri bakanlığının internet sitesi şöyle bir şey okudum.

"Biz o toplanan paralar için firmalara baskı yapamayız, isterler ise hayır kuruluşlarına yardım edebilirler" diyor.

Yıllardır türkiye de 99 kuruş lu satış fiyatı yazıp milletten 1 lira alıp 1 kuruş vermeyen marketler halkı soydu vergisiz kazanç elde etti.

işin özeti devletler zengini kolluyor vatandaşı sikiyor. daha ötesi yok.
Şaşırtmıştır. Amerikada bim yokmuymuş?
içler acısı değildir. iki parça birşey için 5 tane poşet almayı engelleyecek durumdur.
Avrupa'da yapılan uygulama. Sanıyorum ki amaçları poşet kullanımını azaltmak böylece naylon kullanımı azalacak ben doğaya az da olsa iyi bir etki bırakmak.
amaç çevre kirlliğini azaltmaktır burda.
toplanılan paralar yardım amaçlı mı kullanılacakmış ? geçiniz o işleri efenim biz neler gördük.
yakında buraya da komple gelir, ya da okuduğum kadarıyla gelmiş bazı yerlere.
halk ekmeklerin de bile bir ara satıyorlardı parayla ama bitti sanırım artık.
bu uygulama rusya'da ezelden beri var. markette kasiyer hemen *paket nada* diyordu tabi anlayamadığımdan hayır deyip geçiştiriyordum ulan eşantiyon bir şey mi satacak acaba endişesiyle. tabi kasadan geçip poşetsiz onca şeyle bir kaç kez kalakaldıktan sonra anladım durumu. ilk karşılaştığımda çok tuhaf gelmişti.
biraz zaman geçtikten sonraysa, neredeyse hiçkimsenin poşet almadığını, hemen herkesin evinden file ya da benzeri çantalar getirdiklerini gördüm.

oysa poşet ücreti o kadar cüzi bir şeydi ki, türk lirası ile 1 kuruşa bile tekabül etmiyordu. ama zaman içinde poşete para veriyor olma fikri bende de farklı bir etki yaratmaya başladı ve ben de almamaya, markete sırt çantamla gitmeye başladım.

türkiye'de bu uygulama ikea'da ve metro gros marketlerde var. gayet de güzel. yazık o kadar israf olan poşete.. hep doğaya zarar.
Amaç çevre kirliliği vs diyenleri Kyoto protokolünü imzalamaya davet ediyorum.

Markete girince 200-300 lira bırakıp çıkıyorsun senden 1 poşeti esirgerse adamlar ben o marketten alış veriş yapmam mahalle bakkalından alırım.

Zaten sabit fiyatlı yoğurt peynir gibi ürünleri bakkaldan alıyorum.
ikea da zaten böyle. söylediklerine göre poşet kullanımı % 75 azalmış.