bugün

feridüddin attar'ın kitabı. lügatte karşılığı kuşların dilidir. klasiklerindendir. tavsiye ederim alın okuyun.
--alıntı--
"muhtesip bir sarhoşu adamakıllı dövmeye koyulmuştu.
sarhoş dedi ki: 'a muhtesip, pek o kadar üstüme varma,
eğer haram olan herşey adamı sarhoş edip yere yıksaydı
emin ol benden daha fazla sarhoş olurdun; fakat kimse kendi ayıbını görmez
beni dövmede, bana zulmetmede bundan ileriye gitme, birazcık da kendinden ibret al, insafa gel'...
--alıntı--
serpil özcan'in sesi ve yorumuyla akıcı bir sesli kitabı olan eser.

http://www.akradyo.net/medya.aspx?prg=-8&cat=-1

Her seviyeden Okuyucu veya dinleyiciye hitab eden, adapte olan dinamik bir ..link *

Etkili her kitap veya filmin kişinin algısını geliştirdiği malum. Başka film ve kitaplardan sonra bu kitap tekrar ele alındığında bambaşka enginliklere, zenginliklere yelken açtırıyor...
lys'de edebiyat kasarken nasıl zihnime kazındıysa görür görmez aklıma gülşehri ve feriduddin attar'ı getiren eser.
Gülşehri bu eseri 1317 yılında kaleme alınmıştır. Attar'ın aynı isimli eserinin ilk Türkçe tercümesidir. Aynen değil, serbest ve ilaveli bir çeviridir. Failatün Failatün Failün kalıbıyla yazılmıştır. 4437 beyitten meydana gelmektedir. Tasavvufi ve alegorik bir eserdir. Münazara tarzının yanında Nasihatname özelliği de taşır. Bu eserde 186 hikayeye yer veren Gülşehri, Attar'dan 7, Mevlana'dan 5 hikaye almıştır. ikisi TDK, ikisi istanbul Arkeoloji Müzesi, biri Süleymaniye Kütüphanesi, biri de tıpkı basım olmak üzere bilinen 6 nüshası vardır.
Sufi Şair Feriduddin Attar'ın Mutlak Şaha giden yolu kendimize bakıp ön yargılarımıza takılmayalım diye kuşların dilinden, ağzından anlattığı eseri.

--alıntı--
"Kuşkusuz bizim de bir padişahımız vardır. O da Kaf Dağı'nın ardındadır."
"Adı Simurg'dur, kuşların padişahıdır. O bize yakındır lakin biz ona oldukça uzağız."
--alıntı--
--spoiler--
Şibli ile Aşık

Adamın biri, derdinden dolayı ağlayıp sızlanıyordu. Şibli onun bu halini gördü, ağlamasının sebebini sordu.

Adam, '' Benim güzelliği canıma can katan, ömrümü arttıran bir sevgilim vardı. O geçenlerde öldü, şimdi ben de ayrılık derdiyle ölüyorum. Onsuz bir alem gözüme kapkara görünüyor.'' dedi.

Şeyh,adama şöyle dedi:''Madem ki gönlün sevgili hasretiyle yanıp tutuşuyor,yeni bir sevgili bul! Ama dikkat et de aşık olduğun sevgili ölümlü olmasın, ölüp gittiğinde seni gam içinde bırakmasın !''
--spoiler--