bugün

thames nehri'nin döküldüğü deniz. britanya adasını fransa'dan ayırır aynı zamanda. Atlas Okyanusu ile Kuzey Buz Denizi'ni birleştirir.
ingiltere ve fransanın ortak yapımı olan ve bu iki ulkeyi birlestiren mans tunelini icinde barındıran deniz.
dünyaca ünlü paraşütçü felix baumgartner'in red bull sponsorluğuyla, özel karbon-fiber kanatları sayesinde serbest düşüşte olmasına rağmen ileri gidişi arttırıp, dikey hızının minimuma indirmesi vesilesiyle geçtiği deniz.
Britinya adası' nı fransa' dan ayıran, atlas okyanusu ile kuzey buz denizi' ni birleştiren denizdir.
ikinci dünya savaşı sırasında 100 binlerce kişiye mezar olmuş denizdir.
ingiltere-fransa arasındaki altında tüp geçit olan deniz.
1 Eylül 1976 tarihinde Erdal Acet, Manş Denizi'ni 9 saat 2 dakikada geçerek dünya rekoru kırdı. Bu süre tüm zamanların en iyi süresidir. Bu süre son 102 yıllık döneminde yapılan en iyi 10 dereceden biridir. Şahsen kendisi Adanalıdır.
yılın belli dönemlerinde atlı askerlerin gecebildiği denizdi.
Manş Denizi, Büyük Britanya'yı Fransa'dan ayırıp Atlas Okyanusu ile Kuzey Denizi'ni birleştiren denizdir. Uzunluğu 563 km, en geniş yeri ise 240 km'dir. Deniz oldukça sığdır. Ortalama derinlik 63 metre kadardır. Dover boğazı kanalın en dar kısmıdır. Dover'den Cap Griz Neze sadece 34 km'dir.

kaynak: vikipedi.
görsel
görsel
görsel
ingiltere ile fransa arasındadır.
derin olmaması ingiltere-fransa akınlarını kolaylaştıran deniz. hatta yılın belli zamanlarında atlı askerler karşı tarafa geçebiliyorlarmış.

enteresan.
ALTINDAN DEMIRYOLU GECER.
güncel Önemli Başlıklar