bugün

gizli masonik bir tarikat.
(bkz: St John Şövalyeleri)
age of empires 3'ün kampanya bölümünde önce türkleri * maltadan kovup ardından amerika'ya kurup orada bir hazineyi arayan * bir gruptu. devamını oynamadığım için daha sonra ne oldu bilmiyorum.
malta eriği yiye yiye cırcır oldukları için, türklerle savaşacak dermanları kalmayan, ve iyice pataklanan, kıçımın şövalyeleridir.
kankileri için (bkz: rodos şövalyeleri).
kendilerini st jean şövalyeleri olarak adlandıran, kanuni fethetmeden önce rodos'ta ikamet eden ve dolayısıyla adları rodos şövalyeleri olan, sonrasında kutsal roma imparatoru charles'in malta'ya gönderdiği askeri tarikat. bugün de varlığını sürdürmekle beraber askeri yönü bulunmamaktadır.

ayrıca malta'nın bugünkü başkenti olan valetta ismini, 1565'te adayı türk kuşatmasından kurtaran tam adı jean parisot de la valetta olan şövalyelerin büyük üstad'ından almaktadır.
- e şövalyem, maltaya feribot seferleri geçici bir süre kaldırılmış..hava muhalefeti diye bişey dediler ama bişey anlamadım..
- boşver aslanım, takıl bana hayatını yaşa. yemişim maltasını. akşam taksim ' e akıyoruz. çocukları topla. dibine vurucaz şerefsizim.
8 Eylül 1565'te Turgut Reis'i şehit düşürmüş Osmanlı donanmasını da yenmiş olan şovalyeler. ogün Bugün Malta' da 8 Eylül'ü zafer günü olarak kutlanırmış.
fifa'nın türkiye-malta maçı ile ilgili sitesinde yaptığı ırkçı açıklamalarda yer alan şovalyelerdir.