Advertisement

 1. 1.
  lutilik (ibnelik, homoseksüellik) ilk defa sedum halkında görü lmüştür. bunlar, kur'an-ı kerimde; el-mü tefikât = alt üst edilen yer olarak bildirilen bölgede yasarlardı. bunlarda, adaletsizlik ve zulüm kol geziyor, zayıf insanlar eziliyor, fuhus ve ahlâksızlık olan söz ve fiiller, herkesin içinde alenî olarak yapılıyordu. edep ve hayâ tamamen yok olmustu. ayıp ve günah olarak bilinen her sey topluluk içinde rahatça yapılıyor, bugün olduğu gibi yapanlar daha çok itibar görüyordu. en kötüsü; bu yapılan çirkin ve igrenç hareketlerden kimse kimseyi sakındırmıyor, bu hareketleri yapmayanlar ise, toplumun dısına itilip ayıplanıyordu.
  allahü teâlâ, lût aleyhisselâmı bunlara gönderdi. hz. lut, yapmıs oldukları sapıklıklardan ve kötü islerden vazgeçmelerini istedi. sedum sehrinin halkı, bu davete uymadı. uymadıkları gibi ayrıca, lût aleyhisselâma ve ona inananlara hakaret ettiler, zulmettiler. allahü teâlâ, inananlar çaresiz kaldıgı, ahlâksızlıgın zirveye ulastıgı bir zamanda, yerin dibine batırarak bu kavmi helak etti.
  bu ahlâksız, lanetlenmiş toplumun yaşadığı bölgede, allah'ın gadabının nisanesi olarak, pis kokulu ve siyah bir su çıkıp göl oldu. o sehirlerin izleri hâlâ durmaktadır. bunda insanlar için ibret vardır. allahü teâlâ, o beldede bir isaret bıraktık buyurarak, bu durumu haber verdi.
  bugün sedum bölgesinin yerindeki göl, lût gölü adıyla anılmaktadır. suyunda balık cinsi canlılar mevcut değildir, rengi siyahtır. allahü teâlânın kudretinin büyüklügünün ve düsmanlarından intikam almasının isareti olarak, her devirde yasayan insanlara büyük bir ibrettir.
  bu fiile, kur ân-ı kerîmde, habîs istir buyurulmuştur. islâmiyetin bildirdiği büyük günahların en büyüklerindendir. allahü teâlâ kur ân-ı kerîminde; sizden önce âlemlerin hiç birinin yapmadığı hayasızlığı (livâta- erkek erkege cinsel iliski) mı yapıyorsunuz. ; buyurarak çirkin bir fiil oldugunu bildirmistir.
  peygamber efendimiz de;lût kavminin isini (livata) yapan mel'ûndur. benden sonra ümmetim hakkında en çok korktugum şey, lût kavminin yaptıgını yapmalarıdır. lûtî olanlar (livata yapanlar) kıyâmet gününde maymun ve domuz sûretinde hasr olunacaklardır buyurmustur. ayrıca, erkek erkek ile livata yaparken ars titrer, sallanır. melekler de bu igrenç ise muttalî olup, ya rabbî, emretsen de yeryüzü o ikisini cezalandırsa, gökyüzü onların üzerine tas yagdırsa derler. allahü teâlâ; ben halîmim, acele etmem. ben herseyi gören ve isitenim. buyurarak, livatanın kötü ve igrenç bir is oldugunu, er geç bunu yapanların cezasını verecegini bildirmistir.
  homoseksüellik veya escinsellik adıyla da bilinen livata daha çok insanların dinden uzaklastıgı devirlerde yaygınlasmıstır. dinsizligin yaygınlastıgı yirminci yüzyılın sonunda escinsellik hareketleri açık bir biçimde dile getirilmeye başlanmıştır. avrupa ve abd kânunlarındaki eşcinselliği yasaklayan hükümler yürürlükten kaldırılmıs, escinsellik suç olarak kabul edilmez hâle gelmistir. hatta resmen evlenmelerine izin verilmiştir. gözlerinin önündeki italya daki antik pompei şehri halkının durumundan da ibret almamıslardır.
  bu çirkin fiili yaygınlastıran toplumlar lut kavminin, pompei halkının akıbetine düçar kalacaklardır. allah, imhâl eder fakat ihmâl etmez. yani allahü teâlâ ceza vermekte acele etmez; fakat suç isleyenin cezasını vermeyi de ihmal etmez, eninde sonunda toplum cezasını bulur
  2 -1 ... western