1. 1.
  lotus ayak

  küçük yaşlardaki kız çocuklarının ayaklarının çeşitli bitkiler ve sularda bekletildikten sonra kemikleri kırılıyor. daha sonra parmaklar topuğa doğru bükülüyor ve sıkıca sarılarak gelişmesi engelleniyor. 10. yüzyılda çin'de ortaya çıkan bu olay ilk önceleri soylu ailelerin statü göstergesiydi fakat sonra alt tabakaya da indi ve güzellik sembolü oldu. eğer bir soylu kızın ayakları bağlı değilse iyi bir evlilik şansı olmuyordu bu olaya uğramayan kişiler tarlada çalışan ailelerin kızlarıydı. 1912 yılında tamamen yasaklanmasına rağmen gizli olarak uygulanmaya devam etti. günümüzde az da olsa uygulayan aileler de var. bunu beğenenlerin nasıl bir göz zevki var acaba merak ediyorum.
  6 ... monte cristo kontesi
 2. 2.
  bir imparatorun önünde dans eden beyaz, küçük ayaklı bir kadının çok beğenilmesi üzerine doğduğu söylenen minik ayakların adı.

  çocuk yaşta başlanan bir uygulama. kemikler büyümek istedikleri şekilde büyüyemediği için parmaklardan, tarak kemiklerinden parçalı olarak dışarı çıkar; eti deler ve iltihaplanmasına sebep olurmuş. çürüyen etin kokusunu saklamak için ayaklara özel parfümler, yağlar üretilir ve kullanılırmış.
  bu ayağa sahip olan kadınlar sürekli acı çektikleri için ağrı kesicilerle yaşarlar. ayağa kalkmak gibi bir imkanları olmadığı için sürekli hizmetçi bakımına ihtiyaç duyarlar. fakir ailelerde lotus ayak olmayışının sebebi, hizmetçi tutamamaları denilebilir.

  insanlık güzellik için pek çok şey feda edebiliyor. lotus ayak gibi hastalıklı uygulamalar beğenilme arzusunun ne kadar ileri gideceğinin bir kanıtı. günümüzde dahi; küçük ayak, ince bel için günde saatlerce korseler, ayakkabılar giyen insanlar var. sağlık için değil, estetik kaygısıyla.
  bedenin deforme olması hiçbir zaman güzel değildir. güzellik, elde edilebilir olmaktan çok var olmaktan gelir.
  1 ... lavandula