bugün

--spoiler--
ve şeytan Allah'ın affına güvendirerek sizi kandırmasın
--spoiler--

herşeyi açıklayan ayet.
anlamsız olan ayet.
şeytan deniyor da, şeytan kimin kontrolünde?
buna cevap var mı? yok.
o zaman buraya anlamsız ayetleri koymanın anlamı ne?
diğer her bir harfi gibi anlamlar, kütüphaneler, ömürler, ufuksuz bilinçler yüklü ayet.

irade kimin kontrolünde ?
rahman ve rahim olan allah'ın adıyla;

"Eğer, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir şeyi bana ortak koşman için seninle uğraşırlarsa, onlara itaat etme.
Fakat dünyada onlarla iyi geçin.
Bana yönelenlerin yoluna uy.
Sonra dönüşünüz ancak banadır.
Ben de size yapmakta olduğunuz şeyleri haber vereceğim."

lokman suresi
(13-15. ayetler)
pek bi başarılı olduğunu söyliyemeyiz ayetin, sanırım bu savaşı şeytan kazandı.
oldukça manidar. ancak bu inançlıları uyaran bir ayet sanki. allah'a inanaları şeytanın kandırabileceği konusunda ikaz ediyor. kontrole gelince: muhlet veren allah olduğuna göre istediği zaman da alır. şeytan ve insanlar mühlet sona erene kadar iradesiyle iyi ya da kötü işler yapar. sonrad da yaptıklarından sorumlu tutulurlar.
şeytanın en büyük hilesi ''allah affeder'' dedirtmesidir.
allah ile aldatmak deyiminin ortaya çıkmasına neden olan ayettir.

bu ayette "siz günah işleyin allah affeder" manalı bir kandırmaca söz konusudur. fakat daha sonraları bu deyim din istismarı kapsamında kullanılmaya başlamıştır.
ayetin başarılı olup olmadığı tartışılan başlık. şeytan allaha karşı hiçbir savaşı kazanamaz. bu sadece dini bilgi eksikliğinden kaynaklanan bir serzeniştir. aynı amerikalıların "tanrı afrikayı çoktan terketti" saçmalığı gibi. bu dünya sınavdır ve evet bu dünyanın en çalışkan elemanı şeytandır. çünkü kıyamete kadar vakti vardır ve bu süre zarfında insanları yanına, cehenneme çekmek için elinden geleni yapacaktır.