bugün

değerini bilemedik bak noolmuş şimdi denilecek kızlardır.
ergenlik çirkinliğinden* muzdarip olmuş kızlardır.
eğer ergenlikten çıkıp, hala daha çirkinliklerini kaybedememişlerse, kesinlikle makyajı, bakımı, sporu, giyim kuşamı, kısaca fiziksel güzelliğe dair birçok şeyi fazlasıyla keşfetmiş kızlardır.

zaten özgüven az biraz daha güçlenmişse, kimse durduramaz onu.
bünyenin kendine gelme oturması durumu.
(bkz: giderek güzelleşen eski sevgili/@uye lol)
çirkin olduğu vakitte sallanmayan fakat aradan geçen yıllarla güzelleşmiş kızlardır. daha sonra görüldüğü zaman pişmanlık duygusu uyandırır. bu duygunun derinliği, hatunun değişimi ile doğru orantılı olacaktır elbet. bunun bir ileri kademesi lisede sevgili olunan, ayrıldıktan üç dört yıl sonra görüşülünce taş olduğu görülen hatundur. buna örnek olan arkadaşlar yok değillerdir. şimdilerde saçlarını yolmaktadırlar. *
halk arasında "serpildi ,açıldı" gibi kelimeler ile tabir edilen kızlardır bu nedenle lise arkadaşlıkları hep korunmalı saklanmalıdır.
Her liselinin başına gelen kafaları duvarlara vurduran hadisedir.
Hele üniversitenin ilk senesinin sonunda yaz tatillinde arkadaşlarla buluşup, lisedeki bütün kızların gelecekleri masaya yatırılır, geçmiş ve bugün arasında kıyaslma yapılır. genelde kızlar hep güzelleşir erkeklerde ise göbek gitgide daha da belirgenleşmeye başlar.Genelde böyle muhabbetin sonunda söylenen klasik diyalog;

-ah be abi merve* nasıl olmuş öle.
-ben sana söylemiştim olum lisede onda vardı o potansiyel *
her erkeğin başına gelen garip tipik bir yıların vermiş olduğu derstir. lisede kaşlarını almayan, saçı başı dağınık olan kızımız giyiminede fazla özen göstermemektedir akabinde ne kadar yanaşmaya çalışsada hep duvardan dönmüşdür her daim arkadaş kalınmıştır.

taki bugüne kadar beğenmediğin o kız gittiğin bankada görev almaya başlamıştır. kaşlar alınmış makyaş yapmış ve üste cuk diye oturan bir elbise giyilmiş ben diyeyim 'güzel olmuş' sen de 'afet-i devran' tüm lise boyunca yapılanları unutmak bir plan yapmak farz olmuştur.

-canım liseden sonra göreşemedik nasılsı.
*ne olsun üniversite bitti bu bankada çalışmaya başladım.
-yolum iyiki düşmüş bankaya seni görmek nasip oldu.
*ehehe güzel olmuş işte.
-hafta sonu arkadaşlarla buluşaktık gelirmisin. telefon numaram bu.
*aaa olur ararım ben seni buda benim numaram.

ama hafta sonu arkadaşlarla buşuşulmayacak bankacı bayanla başbaşa güzel hoş muhabbetler yapılacaktır... *
Afallamanızı sağlayan kızlardır. "nolmuş lan buna mutasyonmu geçirmiş?" diye ister istemez düşünmenizi sağlayan kızlardır.
muhtemelen sonrasında da lisede olduğu gibi çirkindir. bu durumu mantıklı bir yüzeye oturtmanın tek yolu* kıza bakan gözlerin olgunlaşmasıdır. lisede bi kızın sadece am-meme-göt triosundan oluştuğunu sanıp bi kıza sadece seksüel seviyede yaklaşmış bir maymunoğlu olduğundan yahut kıza çirkin yaftası yapıştırıp yaklaşmaya tenezzül etmediğinden kızı kız yapan karakter olgusundan bi haberdir. yıllar sonra kızımızla tekrar karşılaştığında gözünde dolar çıkan adam misali beyinde am metaforu belirmeyeceği için kızı gerçekten tanıyacak ve kız onu hal-hareket-zeki söz triosuyla etkilediği için o kızın güzel olduğunu zannedecektir. ha sadece uzaktan görüp güzelleştiği kanısına varan ulvi mertebeye erişmiş kamillere bin selam ederim, gerçi bu da pek olası değildir çünkü yıllar sonra birbirlerinin gören ademoğulları aa miribaaa şeklinde diyaloğa girerler.
bi değişik versyonu için.
(bkz: ortaokulda çirkin olup lisede güzelleşen kızlar)
lisede çirkindiyse sonrası makyaj hileis olan kızlardır. çünkü kız milleti lisede ergenliğini * tamamlamış olurlar *
derin bir pişmanlık ve ömrünü harcamışlık duygusu yaratan kızlardır.